Bir Zamanlar "Beyni Eğitmek" İçin Kullanılan İlginç Yöntem: Pelmanizm, Tam Olarak Nasıl Çalışıyordu?

1
1
0
0
0
Şimdilerde öğrenmeyi ve hafızayı kuvvetlendirmeyi amaçlayan çok sayıda beyin eğitimi programı mevcut. Ancak Pelmanizm, meşhur olduğu dönemin en geçerli beyin geliştirme sistemlerinden biriydi.

Beyin gelişimi genellikle kas gelişimine benzetilir. İddialara göre belli bir bilişsel beceriyi zamanla çalıştırarak zorlamak, beyni, kas direncini sürekli zorlayarak kasların güçlenmesini sağladığı gibi güçlendirir.

Gelin Pelmanizm ismi verilen bu beyin geliştirme programının detaylarına bakalım.

Pelmanizm, 19. yüzyıl Britanya’sında oldukça popülerdi.

pelmanizm

1899’da William Joseph Ennever tarafından kurulan ve ismini Christopher Pelman’dan alan Pelmanizm, yazışma yoluyla zihinsel eğitim veren bir sistemdir. 

O zamanlar Pelmanistler ismi verilen katılımcılara; konsantrasyon, bilgi ve duyular, hafıza ve zihinsel bağlantının ilkeleri gibi başlıkları olan kitapçıklar gönderilirdi. 

Her kitapçık, o dönemin çağdaş popüler psikolojisinden bir seçkiyi anlatan konunun açıklamasıyla başlıyordu ve bu becerilerin edinilmesini açıklayan cümleler ve başlıklarla devam ediyordu.

Katılımcılar, Pelman Enstitüsü öğretmenlerini incelemesi için çeşitli alıştırma formları doldururdu.

pelmanizm

Bunun yanında onlara, bir dizi domino üzerindeki noktaların sayısını hızlı bir biçimde eklemekten oluşan kısa oyunlar da öğretilirdi. Yine bellek ve konsantrasyon geliştirmek için ters çevrilmiş oyun kartlarını eşleştirmeleri de yapılırdı.

Öte yandan 1919 civarında ortalama 400.000 Pelmanist ve Pelmanizm’in eğitim öğretime bir araç olarak dahil edilmesi üzerine görüşler vardı. 

Döneme ait kişisel günlüklerde de pelmanistlerin, sistemi her gün birkaç dakika uyguladıklarını göstermekte. Devamında da bu sistem; ABD, Hindistan ve Güney Afrika ötesine kadar genişledi.

Ancak Pelmanizm, II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında yaşanan çeşitli sıkıntılar ve ön yargılar nedeniyle düşüşe geçti. Şimdilerde ise bir sistemden ziyade basit bir kart oyununun adı olarak hâlâ anılmakta ve az da olsa kullanılmakta. 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0