• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bir Adam, Çinli ve Güney Koreli Şirketleri Dolandırdı

Bir Adam, ‘Netflix’te Film Çekeceğiz’ Diyerek Şirketleri 14 Milyon Dolar Dolandırdı

37
1
1
0
0
Kaliforniyalı bir adam, Çin ve Güney Kore menşeli firmaları 'Netflix için bir film' çekme vaadiyle dolandırarak 14 milyon dolar çaldı. Yaklaşık üç sene boyunca yatırımcıları oyalayan adam, iki farklı ülkeden toplam 14 milyon dolar alarak evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarına karıştı.

Güney Kaliforniyalı bir adam, yabancı yatırımcılardan Netflix'e film çekmek üzere 14 milyon dolar aldıktan sonra dolandırıcılık, para aklama ve kimlik hırsızlığı gibi suçlarla karşı karşıya kaldı. 41 yaşındaki Adam Joiner, sahte belgelere imzalar atarak Güney Kore ve Çin menşeli firmaları 'Legends' isimli sahte bir filme yatırım yapma konusunda dolandırdı.

Davacılar, Dark Planet Pictures LLC isimli bir şirketi yöneten Joiner'ın Güney Koreli yatırım fonundan bir yönetmenle görüştüğünü belirtti. Filmin senaryosunu götürdükten sonra 8 milyon dolarlık bir yatırım isteyen Joiner, 2016 Nisan'da yatırımın 4 milyon dolarlık kısmını aldı. Joiner, Netflix yetkililerinden birinin sahte imzasını taşıyan bir belgeyi yönetmene gönderdi.

Dolandırıcılık

FBI, ismi bilinmeyen bu yetkiliyle iletişime geçtiğinde yetkili kişi 'Legends' isimli bir filmi duymadığını ve Joiner isimli birini tanımadığını belirtti. Bu sırada Joiner, benzer bir yöntemi kullanarak Çinli bir yatırım şirketinden 6 milyon dolarlık bir destek aldı.

Joiner, 2016 yılının sonlarına doğru Netflix ile olan dağıtım anlaşmasını kaldırdı ve Amblin Partners ile yeni bir anlaşma sağladı. Bu anlaşma da sahteydi ancak Güney Koreli yatırımcılar bunun gerçek olduğuna inandı ve geriye kalan 4 milyon dolarlık yatırımı da Joiner'ın hesabına aktardı.

Netflix

Suç duyurusuna göre Joiner, Hollywood yönetmeni Don Murphy'yle filmin yapımcılığını üstlenmesi ve dağıtımını sağlaması konusunda anlaştı ancak filmin başka hiçbir noktası güvence altına alınmadı. Davacılar, Joiner'ın Murphy'nin ismini kullanarak yatırımcıları projeyle ilgili şekilde tuttuğunu belirtti.

Joiner'ın hesap hareketlerini inceleyen FBI, yatırımcıların parasının 5 milyon dolarlık bir kısmının Joiner'ın Manhattan'da bulunan sahil evini almaya gittiğini belirtirken 4,3 milyon dolarlık bir kısmının da başka bir banka hesabında bulunduğunu belirtti. Joiner'a yöneltilen suçlamaların tamamının kanıtlanması durumunda Joiner'ın 32 yıl hapis cezası alması bekleniyor.

Kaynak : https://www.foxnews.com/us/southern-california-netflix-hoax-surrendered
37
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
37
1
1
0
0