BMW, Bazı Benzinli Otomobillerinin İsmini Değiştirebilir (Yok Yere Kafa Karıştırıyor)

7
2
2
1
1
BMW'nin isimlendirme stratejisinde değişiklik yapmaya karar verdiği iddia edildi. Eğer bu iddialar gerçekse, BMW'nin benzinli otomobillerindeki "i" takısı, önümüzdeki yıl itibarıyla tarihe karışacak. Peki yeni isimlendirme nasıl olacak?

Almanya merkezli otomotiv devi BMW ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Marka ile ilgili kurulmuş olan en büyük forum sitelerinden "Bimmer Post"ta, BMW'nin isimlendirme stratejisinde değişikliğe gideceği iddia edildi. İddianın gerçeklik payı ile ilgili tahmin yürütmek zor olsa da BMW'nin böyle bir karar alması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Otomobil dünyasıyla haşır neşir olan okurlarımız, BMW'nin isimlendirme stratejisini bilirler. Şirket, benzinli otomobillerinde "i", dizel otomobillerinde ise "d" takısını kullanır. Ancak BMW'nin piyasaya sürdüğü elektrikli otomobillerde de "i" takısı bulunuyor. Eğer iddialar doğru ise artık hem elektrikli hem de benzinli modellerde karşımıza çıkan ve kafa karışıklığına yol açan "i" takısı, önümüzdeki yıllar itibarıyla sadece elektrikli araçlarda bulunacak.

Benzinli otomobillerdeki "i" takısı gidiyor!

BMW isimlendirme stratejisi

İddialara göre BMW, önümüzdeki yıl itibarıyla benzinli modellerdeki i takısını kullanmayacak. Hemen örneklendirelim; mesela 1 Serisi otomobillerde karşılaştığımız "118i", önümüzdeki yıl itibarıyla "118" olarak anılmaya başlayacak. Buna benzer şekilde 3 Serisi için "320i" ve "330i" takıları, sırasıyla "320" ve "330" olarak karşımıza çıkacak. 

Gelelim bunun neden şaşırtıcı olmayacağına. Mercedes-Benz, elektrikli arabalarında "EQ" takısını kullandı. Ancak bu durumun 2024 yılı itibarıyla değişeceği iddia edildi. İddialara göre şirket, elektrikli modellerini yaygınlaştırdığı ve "EQ" takısını pek çok modele entegre ettiği için, artık bu takıyı gereksiz bulmaya başladı. Öte yandan; Mercedes-Benz'in daha basit isimlendirme için bu yolu tercih ettiği de söyleniyor. İşte BMW de Mercedes-Benz gibi düşünüp, benzinli otomobillerindeki "i" takısından kurtulabilir.

Peki BMW'nin mevcut isimlendirme stratejisi nasıl?

Kaynak : https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=901686&page=77
7
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
7
2
2
1
1