Her Zerresine Hayran Kalacağınız Tam Elektrikli BMW i5 M60 Tanıtıldı

4
3
2
0
0
BMW, yeni elektrikli otomobili i5 M60'ı tanıttı. 5 Serisi'nin elektrikli versiyonu olarak karşımıza çıkan otomobil, şık bir tasarıma ve ultra güçlü çift elektrik motoruna sahip.

Pek çok otomobil tutkununun rüyalarını süsleyen otomobiller üreten BMW, bugün düzenlediği bir etkinlikte yeni elektriklisini tanıttı. "i5 M60" olarak isimlendirilen otomobil, tasarımıyla da performansıyla da herkesi kendine hayran bırakmayı başaracak türden. Gelin hep birlikte BMW i5 M60'a yakından bakalım.

BMW i5 M60, adından da anlaşılabileceği üzere 5 Serisi'nin elektrikli versiyonu. Bu bağlamda, aracın tasarımında 5 Serisi'nden esintiler görüyoruz. BMW'nin ikonikleşen böbrek ızgarası, i5 M60 modelinde kapalı bir yapıya sahip. Bununla birlikte, ön tamponda oldukça geniş havalandırma boşlukları bulunuyor. Markalar, elektrikli modellerde hava deliklerine genelde yer vermiyorlar ancak BMW, bunu tercih etmemiş gibi görünüyor.

Karşınızda BMW i5 M60

BMW i5 M60 tanıtıldı

Aracın ön kısmında dikey olarak yerleştirilen LED gündüz farları olmasına rağmen, arka kısımda yatay olarak yerleştirilmiş LED aydınlatmalarla karşılaşıyoruz. Oldukça sportif bir tasarıma sahip olan i5 M60, gövdeye gömülü kapı kolları, çıkıntılı kaput tasarımı ve marşpiyelleri de kaplayan çok renkli yapısı ile tüm otomobil tutkunlarını kendine aşık etmeyi başaracak gibi görünüyor. 

bmw i5 elektrikli otomobil

BMW'nin yepyeni elektrikli sedanı, oldukça şık ve lüks bir iç tasarıma sahip. Aracın içine baktığımız an, 12.3 inç büyüklüğünde gösterge ekranı ile aynı çerçeveye yerleştirilmiş olan 14.9 inç bilgi-eğlence ekranını görüyoruz. Araçta e-SIM ve 5G teknolojilerini sunabilen "Quick Select" sistemi mevcut. Head-up Display özelliğine de sahip olan otomobil, orta konsolda herhangi bir vites topuzu içermiyor. Bu alanda ufak bir buton ile döner kontrol kumandasını görüyoruz. 

BMW i5 M60 iç tasarım

BMW i5 M60'ta iki adet elektrik motoru bulunuyor. Bu elektrik motorları, araca toplamda 590 beygir gücü ve 820 Nm'ye kadar tork sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3,8 saniyede tamamlayan otomobil, 81,2 kWh'lık bir batarya ile geliyor. Bu batarya, 515 kilometre menzil sunabiliyor.

BMW i5

"Maks Range" olarak isimlendirilen özel bir sürüş modu, menzilin maksimum seviyede kalması için aracın maksimum hızını 90 km/s olarak ayarlıyor. Bu mod açıldığında koltuk-direksiyon ısıtması, havalandırma sistemleri, ısıtma-soğutma sistemleri ve hatta arka cam ısıtma sistemi bile devre dışı kalıyor. Bu arada; aracın maksimum 205 kW DC şarj sistemini desteklediğini, bu sistem kullanıldığında yüzde 10-80 şarj dolumunun yarım saat sürdüğünü belirtelim.

BMW elektrikli sedan

Önümüzdeki aylarda satışa sunulacak BMW i5 M60'ı satın almak isteyen tüketicilerin, en az 84 bin doları gözden çıkartması gerekecek. Aracın Türkiye'ye gelip gelmeyeceği net değil.

Kaynak : https://www.bmwblog.com/2023/05/24/bmw-i5-m60-590-hp-256-miles-range/
4
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
3
2
0
0