Netflix Belgeseline Konu Olmuş ‘Cecil Hotel’de Yaşanan, Okudukça Tüylerinizi Ürpertecek Gizemli Olaylar

19
4
1
1
1
Elisa Lam isimli genç kadının Cecil Hotel asansöründe ölmeden önceki son görüntülerinin viral olması ile birlikte incelenmeye başlanan ve Suç Mahalli: Cecil Hotel isimli Netflix belgeseline de konu olan olay, aslında bu otelde yaşanan tek gizemli olay değil. Cecil Hotel’de ne oldu, dahası neler neler oldu gelin tüm detaylarıyla bakalım.

Son yıllarda viral olan bir videoyu eminiz pek çok okuyucumuz görmüştür. Elisa Lam isimli genç bir kadın, Cecil Hotel isimli bir otelin asansörünün güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerinde oldukça sıra dışı davranışlar sergiler ve birkaç gün sonra ölü bulunur. Aslında uzun zaman önce yaşanmış olay, 2021 yapımı Suç Mahalli: Cecil Hotel isimli Netflix belgeselinde incelendikten sonra bu vakanın otelde yaşanmış tek garip olay olmadığı anlaşılır.

Cecil Hotel, yaklaşık yüz yıl önce ABD’de yapılmış şık bir oteldir. Ancak pek çok olay yaşanır ve asla düşünüldüğü kadar popüler olmaz. Popüler olmamakla kalmaz, yüz yıl içinde otelde o kadar çok kriminal ve paranormal olay yaşanır ki adı kötüye çıkar. Komplo teorisyenlerinin konuyu hayalet hikayelerine kadar götürdüğü bu olaylara gelin yakından bakalım ve Cecil Hotel’de ne oldu sorusunun yanıtlarını aramaya çalışalım. Başlamadan önce derin bir nefes alın çünkü bu otelde yaşanan bazı olaylar epey tüyler ürpertici.

Konumuza geçmeden önce Cecil Hotel nerede, hala çalışıyor mu biraz bakalım:

cecil hotel

Cecil Hotel, Hotel Cecil, The Cecil gibi isimlerle anılan bu otel Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles şehrinde 1927 yılında açıldı. William Banks Hanner, Charles L. Dix ve Robert H. Schops isimli üç otelcinin, şehre iş ziyaretine gelenler için yaptığı bu otel Loy Lester Smith tarafından Beaux Arts tarzında tasarlanmış bir binadır.

Cecil Hotel, milyonlarca dolarlık bir yatırımla oldukça şık bir otel olarak tasarlandı. Açılışından kısa süre sonra Büyük Buhran döneminin başlaması nedeniyle istediği başarıyı elde edemedi. Bir dönem binlerce evsizin çevresini sardığı otel 1950’li yıllarda aktif bir yer haline geldi. 

2007 yılında otelin bir kısmı yeni girişimciler tarafından satın alındı ve tadilat gördü. 2011 yılında adı Stay on Main olarak değiştirildi. Daha sonra birçok kez daha el değiştiren otel 2017 yılında kapsamlı bir tadilat geçirdi. Son zamanlarda Cecil Hotel’in tarihi kültür anıtı olması yönünde çalışmalar var.

Gelelim herkesin merak ettiği konuya, Cecil Hotel’de ne oldu? Burada yaşanmış tüyler ürperten olaylardan bazılarına yakından bakalım:

  • Netflix belgeseline de konu olan Elisa Lam’in ölümü.
  • Cecil Hotel’de gerçekleşen ilk gizemli vaka 1931 yılında kaydedildi.
  • Cinayet gibi bir kaza da yine gizemli bir vaka olarak kaydedildi.
  • Cecil Hotel’in camından dışarı fırlatılan yeni doğmuş bir bebek.
  • American Horror Story dizisinde anlatılan bir başka Cecil Hotel cinayeti.
  • Başka bir cinayetin şüphelisi Cecil Hotel yakınlarında yakalandı ama serbest bırakıldı.
  • Tüm bunlar yetmezmiş gibi Cecil Hotel seri katillere de ev sahipliği yaptı.

Netflix belgeseline de konu olan Elisa Lam’in ölümü:

21 yaşında genç bir kadın olan Kanadalı Elisa Lam, geçirdiği ağır bir depresyondan sonra tek başına tatile çıkarak Amerika’yı gezmeye karar verdi. Gezinin Los Angeles ayağında Cecil Hotel’de konaklayan Elisa, 31 Ocak 2013 günü ailesiyle son bir telefon görüşmesi yaptı ve ondan bir daha haber alınamadı. Yaklaşık 19 gün sonra otel misafirlerinin suyun tadından şikayet etmesi üzerine otelin su tankı kontrol edildi ve burada Elisa Lam’in cansız bedeni ile karşılaşıldı.

Bu olayı paranormal hale getiren, Elisa Lam’in ölmeden hemen önce otelin asansöründeki güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleriydi. Bu görüntülerde Elisa sanki birinden kaçar gibi asansöre giriyor, yanında kimse olmamasına rağmen biriyle konuşarak sıra dışı hareketler yapıyordu. Yapılan otopside herhangi bir darbe almadığı ya da herhangi bir madde kullanmadığı görüldüğü için vaka intihar olarak kaydedildi.

Cecil Hotel’de gerçekleşen ilk gizemli vaka 1931 yılında kaydedildi:

cecil hotel

Elisa Lam görüntülerinin viral olması ile birlikte aslında Cecil Hotel’de yaşanan ilk gizemli olayı bu olmadığı ortaya çıktı. Otelde kaydedilen vakaların ilki 19 Kasım 1931 günü yaşandı. Otele nedense James Willys ismiyle kaydolan 46 yaşındaki W. K. Norton isimli bir adam, otele yerleştirdikten bir hafta sonra zehir içerek intihar etmiş şekilde bulundu.

Bu olaydan bir yıl sonra 25 yaşındaki Benjamin Dudich, odasında silahla intihar etmiş olarak bulundu. 1934 yılında, Louise D. Borden isimli 53 yaşındaki bir adam odasında boğazı kesilmiş olarak bulundu ve geride bir not bıraktığı için bu olay da intihar olarak kayıtlara geçti. Yaşanan intihar olaylarının duyulması nedeniyle otel 1960’lı yıllarda The Suicide yani intihar olarak anılmaya başladı.

Cinayet gibi bir kaza da yine gizemli bir vaka olarak kaydedildi:

cecil hotel

1937 yılında Grace E. Magro ve M. W. Madison Cecil Hotel’de kalıyordu. Bir gün Grace, otelin 9. katından düştü ve telefon tellerine takıldı. Hemen hastaneye kaldırılan genç kadın tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Elbette soruşturmanın ilk şüphelisi Madison oldu.

Madison defalarca kez sorgulandı. Ne Madison ne de polis ekipleri Grace’in otelin 9. katındaki pencereden nasıl düştüğüne dair bir açıklama getiremiyorlardı. Cinayet olma ihtimali çok yüksekti ancak ellerinde hiçbir kanıt yoktu. Bu nedenle yaşanan bu olay da kayıtlara kaza olarak geçti.

Cecil Hotel’in camından dışarı fırlatılan yeni doğmuş bir bebek:

cecil hotel

1944 yılında Dorothy Jean Purcell isimli 19 yaşında bir kadın ve erkek arkadaşı Cecil Hotel’e giriş yaptı. Çok geçmeden hamile olan Dorothy otel odasında kimselere haber vermeden doğum yaptı. Garip olan doğum sonrası yaşananlardı.

Dorothy doğum yaptıktan sonra yeni doğmuş bebeğini otelin camından dışarı attı. Yapılan sorgulamada erkek arkadaşının o sırada uyuyor olduğunu ve bebeğin ağlamasından rahatsız olmasın diye de bebeği camdan dışarı attığını söyledi. 1945 yılındaki mahkemede akli dengesi yerine olmadığı için serbest bırakıldı.

American Horror Story dizisinde anlatılan bir başka Cecil Hotel cinayeti:

Elizabeth Short

American Horror Story dizisinin Lady Gaga’nın yer aldığı bir bölümünde de anlatılan cinayet, 1947 yılında Cecil Hotel’de yaşandı. Black Dahlia olarak anılan Elizabeth Short isimli 22 yaşındaki genç bir kadının cansız bedeni, 1947 yılının 15 Ocak günü otelin yakınlarındaki boş bir arazide bulundu.

Yüzlerce müfettişin görevlendirildiği soruşturma kan dondurucuydu çünkü Elizabeth Short’un bedeni iki parçaya ayrılmış, cinsel istismara maruz kalmış, yüzü ve göğüsleri kesilmişti. Üzerinde hiçbir parmak izine rastlanmadı. Tanıklar genç kadını en son önceki gece otelin barında görmüşlerdi. Sayısız sorgulama yapıldı ancak Elizabeth Short cinayeti dosyası aydınlatılamadan kapandı.

Başka bir cinayetin şüphelisi Cecil Hotel yakınlarında yakalandı ama serbest bırakıldı:

cecil hotel

Goldie Osgood isimli bir kadın 4 Haziran 1964 günü odasında çıplak, bıçaklanarak öldürülmüş, cinsel istismara maruz kalmış, şiddet görmüş ve parası çalınmış  halde bulundu. Jacques B. Ehlinger isimli bir adam kısa bir süre sonra Cecil Hotel yakınlarında kıyafetleri kanla kaplı bir şekilde tutuklandı. Herkes katilin o olduğundan emindi ancak bu duruma dair hiçbir kanıt bulunmadığı için Ehlinger serbest bırakıldı ve Osgood’un katili asla bulunamadı. 

Tüm bunlar yetmezmiş gibi Cecil Hotel seri katillere de ev sahipliği yaptı:

richard ramirez

Night Stalker olarak anılan Richard Ramirez, 1984 - 1985 yılları arasında 13 kişiyi öldürmüş bir seri katildir. Cinayetleri işlediği dönem Cecil Hotel’de kalıyordu. Gece vakti cinayetleri işledikten sonra sabaha karşı otelin çöp bidonuna kanlı kıyafetlerini atıyor ve sakince odasına çıkıyordu. Ramirez sonunda yakalandı ve idamını beklediği sırada hapishanede öldü.

11 kişinin ölümünden sorumlu tutularak ömür boyu hapse mahkum edilen Jack Underweger isimli bir başka seri katil de 1991 yılında Cecil Hotel’de konaklayanlar arasında. Daha da ilginç olan, Jack Underweger Cecil Hotel’de kalmıştı çünkü Richard Ramirez’in de bu otelde kaldığını duymuştu. 

Kan donduran cinayetlere ve intiharlara ev sahipliği yapan Cecil Hotel’de ne oldu sorusunu yanıtlayarak bu otelde yaşanmış tüyler ürperten olaylardan bahsettik. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

19
4
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
19
4
1
1
1