Çeşme'deki Yangının Ardından Datça'daki Yangın da Kontrol Altına Alındı! [Video]

32
14
2
2
1
Muğla'nın Datça ilçesi ve İzmir'in Çeşme ilçesinde dün, korkutan bir orman yangını çıktı. Orman Genel Müdürlüğü ekipleri, yangınlara havadan ve karadan müdahale ediyor. Çeşme yangını büyük ölçüde kontrol altına alınsa da Datça'daki yangında tehlike devam ediyor.

Yaz mevsimini yarılamamızla birlikte sıcaklıklar artmaya devam ederken, Türkiye genelinde birçok noktada orman yangınları baş göstermeye başladı. Bugün, geçtiğimiz yıl da orman yangınlarının görüldüğü Datça ve Çeşme’den yeniden alevler yükseldi. Ekipler, son hızla yangınlara müdahale etmeye başladı.

Datça ve Çeşme’de başlayan yangınlar etkisini sürdürmeye devam ederken, yangın bölgesinden fotoğraflar ve videolar gelmeye devam ediyor. Bununla birlikte Orman Genel Müdürlüğü ve çeşitli kurumlar, yangınların durumu hakkında anbean bilgilendirme paylaşıyor. Yangınlardan gelen görüntüler ve paylaşılan açıklamalar şu şekilde:

Datça yangını hakkında yapılan resmi açıklamalar:

datça yangın

datça yangın

datça yangın

2.400 kişi tahliye edildi:

Muğla'da devam eden yangın nedeniyle AFAD, 2.400 civarında vatandaşın zarar görmemeleri ve yangından olumsuz etkilenmemeleri için bulundukları mahalleden tahliye edildiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı'ndan açıklama: 27 hava aracıyla müdahale ediliyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangına 10 uçak, 17 helikopter, 179 arazöz, 21 ilk müdahale aracı, 29 iş makinasıyla müdaahale edildiğini paylaştı. Kirişci, ayrıca yangında ilk kez gece görev yapabilen helikopterlerin kullanıldığını paylaştı.

Yangının kaynağı elektrik trafosu olabilir:

Bunun yanı sıra Kirişci, yangının çıkış nedeninin bir elektrik trafosu olabileceğini açıkladı. Kesin değerlendirmeleri ise ilerleyen saatlerde paylaşacağını belirtti. Yangında şu ana kadar 500 hektar alanın zarar gördüğünü de duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca: Yangından 19 kişi etkilendi:

yangın

Datça yanıgını da kontrol altına alındı:

datça yangın

İzmir’in Çeşme ilçesinde orman yangını:

çeşme yangın

çeşme yangın

çeşme yangın

çeşme yangın

Orman Genel Müdürlüğü ekipleri yangına havadan ve karadan müdahale etmeye devam ediyor. Edinilen bilgilere göre makilik alanda çıkan yangına müdahalede İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne ait 2 uçak, 4 helikopter, 15 arozöz ve 4 dozer kullanılıyor. Otoban ve rüzgâr enerji santrallerine yaklaşan yangın nedeniyle İzmir – Çeşme otoyolunun Uzunkuyu mevkii da kapatılmış durumda.

Yangın kontrol altına alındı:

izmir yangın

İzmir'in Çeşme ilçesinde süren orman yangını kontrol altına alındı. Muğla'daki yangına müdahaleler ise sürüyor.

Muğla Datça’da orman yangını:

çeşme yangın

çeşme yangın

çeşme yangın

çeşme yangın

Geçtiğimiz yıl büyük bir yangına ev sahipliği yapan Muğla’nın Datça ilçesi yeniden yanıyor. Şiddetli rüzgâr yangının büyümesine katkı sağlarken yangına geniş çaplı bir müdahale yapılıyor.

32
14
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
32
14
2
2
1