• Anasayfa
  • Mobil
  • Ekran Koruyucusundaki Baloncuklar Nasıl Temizlenir? (Video)

Ekran Koruyucusundaki Baloncuklar Nasıl Temizlenir? (Video)

32
6
3
1
1
Telefon ekranları sağlam kalsın diye kullandığımız ekran koruyucuları zamanla hava ve kir gibi sebeplerden ötürü baloncuklarla kaplanabiliyor. Biz de ekran koruyucusundaki baloncukları temizlemek için neler yapmanız gerektiğini video yardımıyla açıklıyoruz.

Akıllı telefonların günümüzde giderek büyükleşen ekranlarını çizilme veya çatlama gibi tehlikelerden korumak için ekran koruyucularına ihtiyaç duyuyoruz. Bazen bu ekran koruyucularda telefon kullanım deneyimini çok büyük ölçüde olumsuz etkileyen baloncuklar oluşabiliyor.

Aşağıdaki videoda neler yapmanız gerektiği gösteriliyor. Videoyu daha anlaşılır kılmak adına adımların üstünden tek tek geçtik. Başlamadan, aklınızda bulunmasını istediğimiz bir nokta var. Adımları uygulamaya geçmeden önce neler yapmanız gerektiğini anlattığımız kısımları iyice okuyun. Tamamen anladıktan sonra başlayın. İşlemler bazı noktalarda hız ve kesinlik istediği için yarı yolda ne yapmanız gerektiğini düşünmemeniz gerekiyor.

Ekran koruyucusundaki baloncukları giderme:

  • Elinize kredi kartı veya benzeri bir cisim alın.
  • Büyük baloncukları kredi kartının kenarıyla bastırarak dışarı itin.
  • Küçük baloncuklar için kartın köşesini kullanın.
  • Tozdan dolayı oluşmuş baloncuklar için bir bantla koruyucuyu kaldırın.
  • Başka bir bantla toz parçacıklarını temizleyin.
  • Gerektiği noktalarda mikrofiber bez kullanın.
  • Ekran koruyucuyu telefona geri takın.

Eğer videoyu izleyemiyorsanız, yapmanız gerekenleri aşağıdan da okuyabilirsiniz:

Yapmanız gereken ilk şey ekran koruyucusundaki baloncukların araya girmiş havadan mı yoksa bir toz parçacığından dolayı mı olduğunu tespit etmek. Oluşan baloncukların sebebi hava boşluğu ise yapmanız gereken ilk şey elinize kredi kartı veya benzeri bir cisim almak. Daha sonra baloncuğun boyutuna göre kredi kartının farklı bölgelerini kullanarak baloncukların üstünden geçmeniz gerekiyor.

Gidermek istediğiniz baloncuk bir bezelye büyüklüğündeyse ya da daha büyükse, kredi kartının kenarlarını düz bir şekilde ekran koruyucusuna dayayıp, baloncukları telefonun kenar kısımlarına getirerek dışarı doğru itmeniz gerekiyor. Daha küçük baloncuklar için kredi kartının köşelerini kullanmanız daha doğru olacaktır.

ekran koruyucusundaki baloncuklar nasıl temizlenir

Küçük baloncukları gidermeye çalışırken ilk olarak bu baloncukları kredi kartının köşesini üstlerinde ileri ve geri hareket ettirerek dağıtın. Dağılmış baloncuklar videoda da göründüğü gibi çizgi hâline gelecekler. Çizgi hâline gelmiş baloncukları yine kredi kartının köşesini kullanarak telefonun kenarlarından dışarı doğru itin.

Ekran koruyucusunda oluşan baloncukları temizlemeye ilk olarak büyük olanlardan başlayın. Böylece küçük baloncuklara sıra geldiği zaman çalışma alanınız daha temiz ve daha rahat olacak. Şimdi gelelim toz parçacıklarından dolayı oluşmuş baloncuklara. Bu aşamada yapmanız gereken işlemler daha karışık. Aynı zamanda biraz da ince işçilik gerektiriyor. O yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

Toz parçacıklarından dolayı oluşmuş baloncukları temizlemeye başlamadan önce orta boyutta iki parça bant koparın. Daha sonra bantlardan bir tanesini ekran koruyucusunun baloncuklara en yakın olan kenarına yapıştırın. Bantı yavaşta kaldırın. Böylece ekran koruyucusu da bantla birlikte kalkacak. Ekran koruyucusunun sadece ihtiyacınız olduğu kadar kalkmasına özen gösterin.

ekran koruyucusundaki baloncuklar nasıl temizlenir

Ekran koruyucusu ekrandan ayrıldıktan sonra toz parçacığının telefonun ekranında mı yoksa ekran koruyucusunda mı olduğunu tespit edin. Eğer toz parçacığı ekran filminin üzerindeyse yapmanız gereken şey ikinci bant ile tozu ekran koruyucusundan ayırmak. Bantı ekran koruyucusunun arka tarafına yapıştırırken çok bastırmayın. Aksi takdirde geri çıkarması zorlaşacaktır. Sonra ekran koruyucusunu yavaşça ekrana geri takın.

Gelelim eğer toz parçacığı telefonun ekranına yapışmış durumdaysa ne yapmanız gerektiğine. Telefonun ekranında bulunan toz parçacığını ilk olarak ikinci bant yardımıyla çıkarmaya çalışın. Bantı telefonun ekranına koyarken güçlü bir şekilde yapışmasına izin vermeyin. Eğer tozu almaya bant yetmezse mikrofiber bir bez yardımıyla telefonun ekranını silin.

Bulunan tozları temizledikten sonra yine bir kredi kartı yardımıyla ekran koruyucusunu geri takın. Tüm süreçle ilgili aklınızda bulunması gereken bir detayı da yeniden hatırlatalım. Hem ekran koruyucusundaki hem de telefonun ekranındaki tozları temizlerken işlemi tek seferde yapabilmeniz en sağlıklısı olacaktır. Birkaç başarısız denemeden sonra ekran koruyucusu yapışkanlık özelliğini kaybedebilir.

Ekran koruyucusundaki baloncukların oluşmaması için neler yapılabilir?

ekran koruyucusundaki baloncuklar nasıl temizlenir

Telefonunuzun ekran koruyucusunda ilerleyen dönemlerde baloncuklarla karşılaşmamak adına atmanız gereken ilk adım ucuza kaçmamak. Kaliteli bir ekran koruyucusu kullanmak hem hava baloncuklarının oluşmaması hem de telefonun ekranına gelmesi muhtemel darbeleri emmesi adına en doğru seçim. Böyle aksesuarlar bir kere alınıp uzun süre kullanılması için tasarlanıyor. Kaliteli ürünler kullanmak uzun vadede daha tasarruflu oluyor.

Ekran koruyucusu ilk kez takılırken dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Öncelikle koruyucuyu telefonun ekranına takarken ekranın tertemiz olmasına dikkat edin. Tek bir toz parçası bile kalırsa zamanla o noktada baloncuklar oluşmaya başlar. Ekran temizlendikten sonra da ekran koruyucuyu tek seferde, düzeltmelere gerek kalmayacak şekilde takmak en doğrusu.

Yazımızı sonlandırmadan önce bir hatırlatma daha yapalım. Cam ekran koruyucu olarak geçen, daha sert olan ekran koruyucularında da baloncuk sorunu yaşanabiliyor. Yani ekran koruyucunuz cam bile olsa bahsettiğimiz şeyleri dikkate almanız gerekiyor. Son olarak, ekran koruyucunuzda baloncuklanma olduğu takdirde darbe emme gücünde azalma olacağını aklınızda bulundurun. Ekran koruyucunuzun en iyi durumda olmasını sağlayın.

32
6
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
32
6
3
1
1