En Uygun Fiyata Bilgisayar Toplamak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

5
2
1
1
1
Hepimiz iyi bir bilgisayara sahip olmak istiyoruz ancak çoğu zaman maddiyat, hayallerin önüne geçiyor. Hal böyle olunca da toplama bilgisayarlara yöneliyoruz. Peki bilgisayar toplarken nelere dikkat edilmeli?

Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte e-ticaret platformlarının kampanyaları da yaygınlaşmaya başladı. Bu kampanyalar, hiç şüphesiz en çok da yeni bir bilgisayar toplamak isteyen tüketicilerin ilgisini çekiyor. Zira bazı kampanya günlerinde, gerçekten de uygun fiyatlarla bilgisayar toplamak mümkün olabiliyor.

Bu içeriğimizde, bilgisayar toplamayı planlayan okurlarımız için kritik önem arz eden konulara yakından bakacağız. Bunların ilki, doğru parçaların seçimiyle ilgili hususlar olacak. Sonrasında da belirlediğiniz parçalara nasıl en uygun fiyata sahip olabileceğinizden bahsedeceğiz. 

İnsanlar neden toplama bilgisayarlara ilgi duyuyor?

Toplama bilgisayar

Toplama bilgisayarlar, pek çok durumda hazır sistemlerden daha avantajlı oluyor. Ne istediğini tam olarak bilen bir tüketici, hazır bir sistem yerine toplama bilgisayar tercih ediyor. Zira hazır sistemlerdeki gereksiz parçalar maliyeti artırıyor. Ayrıca her hazır sistem, tüketici için her zaman istediğini veremiyor. İşte hal böyle olunca da toplama bilgisayarların önemi artıyor.

Ayrıca; toplama bilgisayarlar maliyet açısından da uygun oluyor. Parçaları internet üzerinden tedarik etmek, mümkün olan en iyi fiyata bilgisayar sahibi olmanıza yardımcı oluyor. Ancak bilgisayar toplamak o kadar da kolay bir iş değil. Gelin hep birlikte, toplama bilgisayarlardaki en önemli husus olan “doğru parça” meselesine yakından bakalım.

Bilgisayar toplarken doğru parçalar nasıl seçilir?

Bilgisayar parçaları

Bilgisayar parçalarından pek de anlamayan tüketiciler, toplama bilgisayarlara sıcak bakmayabiliyorlar. Zira hangi parçaların satın alınması gerektiğine karar verilemeyebiliyor ve boş pc kasası içerisinde hangi donanımın nereye eklemlenmesi gerektiği bilinemeyebiliyor. Ayrıca donanıma uygun parçalar satın almak gerekiyor. Bu içeriğimizi okuduktan sonra, bu noktada hiçbir sorun yaşamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir bilgisayarın olmazsa olmaz parçalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Anakart
  • İşlemci ve işlemci soğutucusu
  • RAM
  • Depolama birimi
  • Ekran Kartı
  • Güç Kaynağı
  • Kasa
  • Monitör

Anakart, bir bilgisayarın en olmazsa olmaz parçasıdır. Zira anakart, bilgisayarın tüm parçalarının bir araya getirildiği yerdir. Parçaların hem sağlıklı çalışmasını hem de birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bu yüzden anakartı olmayan bir bilgisayar yoktur ve olamaz

anakart

Ancak anakart satın almadan önce işlemci modeline karar verilmesi gerekir. Çünkü her işlemci, her anakart ile uyumlu değildir. Aslında, markalar bazında bile uyumsuzluk olur. Örneğin; Intel işlemciler için tasarlanmış olan bir anakartı AMD işlemci ile kullanamazsınız

İhtiyacınıza uygun işlemci modelini belirleyip buna uygun donanım için anakart fiyatları incelemesi yaparak seçiminizi yaptıktan sonra, bilgisayarınızın diğer parçaları için harekete geçebilirsiniz. Sırada işlemci soğutucusu var. Eğer satın almaya karar verdiğiniz işlemcide bir soğutucu varsa o parçayı kullanabilirsiniz. Kararsız kalırsanız, işlemcinin markasına göre sıvı soğutma sistemi tercih edebilirsiniz.

Sonrasında konu, RAM ve depolama alanına geliyor. RAM, bilgisayarınız için en önemli parçalardan bir tanesidir. Zira bilgisayarın ne kadar hızlı olacağını belirleyen parçaların başında RAM gelmektedir.

RAM

Hangi RAM modelini satın almanız gerektiğini belirleyen iki temel husus vardır. Bu hususlardan ilki kapasite, ikincisi ise çalışma hızı aralığıdır. Şöyle ki; eğer oyun oynamak için PC topluyorsanız, oynamaktan keyif alacağınız oyunların sistem gereksinimlerine bakın. Sonra da sistem gereksinimleri ile aynı veya daha üzerinde bir kapasite belirleyin. 

Kapasite işini hallettikten sonra satın almaya karar verdiğiniz anakartın özelliklerini inceleyin. Her anakart, her RAM modelini tam kapasitede desteklemez. Örneğin 1200 MHz’ye kadar çalışma hızına destek veren bir anakart, 2400 MHz’ye kadar çalışabilen bir RAM ile tam uyumlu olmaz. Çünkü RAM’in çalışma kapasitesi daha yüksektir ancak anakarttaki sınırlama nedeniyle bu gücü tam olarak kullanamaz. Bu yüzden ya anakart ile aynı MHz değerine sahip ya da anakarttan daha düşük MHz’de çalışan RAM tercih edin.

Depolama

Bilgisayarınızdaki depolama kapasitesi de RAM kadar önemlidir. Zira bilgisayarın sabit diski doldukça, çalışma hızı düşecektir. Bu noktada da ihtiyaçlarınızı doğru şekilde belirlemeniz gerek. Örneğin hem oyun oynamayı düşünüyor hem de geniş bir film arşiviniz bulunuyorsa bir SSD, bir de HDD tercihinde bulunabilirsiniz. 512 GB’lik bir SSD ile 1 TB’lik HDD, standart bir kullanıcının işini rahatlıkla görecektir. Yine de ihtiyaçlarınızı bilen sizsiniz. Kapasite kararını kendiniz verin.

Bilgisayar toplarken satın almanız gereken parçalardan bir tanesi de ekran kartı. Ekran kartları, video, oyun ve her türlü grafik işlemli yazılımlar için olmazsa olmaz parçalardan bir tanesidir. Peki hangi ekran kartı? Buna karar verirken de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

ekran kartı

Ekran kartı satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus, sistemle uyumluluk olacaktır. Şöyle ki Intel tabanlı bilgisayarlar NVIDIA ekran kartları ile daha verimli çalışmaktadır. Ayrıca hangi oyunları oynayacağınız ya da hangi uygulamaları kullanacaksanız, sistem gereksinimlerini yine göz önünde bulundurmalısınız. Düşük seviye ekran kartı satın alırsanız, oyun ve uygulamalarda kasma yaşarsınız. 

Eğer içeriğimizin bu bölümüne kadar geldiyseniz, toplama bilgisayar için en zorlu süreci geride bıraktığınızı söyleyebilliriz. Zira bundan sonra işler kolay. Bu bağlamda; tercih ettiğiniz parçaları sığdırabileceğiniz bir kasa tercihi yapmalısınız. Piyasadaki kasalar; genel olarak dahili güç kaynağı içerirler. Emin olamıyorsanız, şu ana kadar karar verdiğiniz tüm parçaların watt değerlerini internetten araştırın ve bu değerleri toplayın. Toplam watt değerini aşan her güç kaynağı, işinizi görecektir.

bilgisayar kasası

Güç kaynağı ve kasa işini de hallettikten sonra, bilgisayardaki görüntüye ulaşmanızı sağlayacak bir monitöre ihtiyacınız olacak. Bugün piyasadaki toplama sistemlerin neredeyse tamamı, Full HD (1080p) görüntüye destek vermektedir. Eğer tercih ettiğiniz ekran kartı 4K çözünürlük desteğine sahipse aynı çözünürlük değerine sahip monitör de satın alabilirsiniz. Gecikme süresi düşük ve tazeleme oranı yüksek olan monitörler, özellikle de hareketin yüksek olduğu oyunlarda fark yaratacaktır.

Tüm bunları hallettikten sonra da tercihlerinize göre uygun fiyatlı olan veya üst düzey klavye, fare ve hoparlör tercihinde de bulunabilirsiniz. Ayrıca tüm bu donanımı çalıştıracak olan işletim sistemini de unutmayın.

Bilgisayar toplarken en uygun fiyat nasıl bulunur?

oyuncu bilgisayarı

Bilgisayar toplarken parçalara karar vermek, bu sürecin yüzde 50’sini oluşturmaktadır. Ancak işin bir de maddi boyutu var. Neticede hepimiz en iyi ekran kartı modeline sahip olmak isteriz ancak işin içine para girdiği zaman ne yazık ki işler değişiyor. Peki en uygun fiyatı bulmak için ne yapmalıyız?

İnternet, alışveriş alışkanlıklarımızı ciddi anlamda değiştirdi. Artık hemen her şeyi internet üzerinden satın alır olduk. Hal böyle olunca da istediğimiz bir ürüne saniyeler içerisinde ulaşabiliyoruz. Bu yüzden en uyguna bilgisayar toplamak istediğinizde, interneti aktif olarak kullanmalısınız.

masaüstü bilgisayar

Arama motorunda yapacağınız doğru bir arama, sizi doğrudan en uygun fiyata götürecektir. Örneğin “anakart fiyatları” şeklinde bir arama yaparsanız, hem en büyük e-ticaret platformlarındaki fiyatlara hem de en büyük teknoloji perakendecilerindeki fiyatlara anında ulaşabilirsiniz.

En uygun fiyatı ararken tüm siteleri tek tek gezmek zorunda değilsiniz. Öyle ki Google’a “boş pc kasası” yazarsanız, tüm internet sitelerindeki fiyatları karşılaştıran sitelere de anında ulaşabilirsiniz. Böylelikle zamandan tasarruf etmiş olur ve internetteki en uygun fiyatı birkaç dakika içinde görürsünüz.

En uygun fiyata bilgisayar toplarken, ikinci el alışveriş tercihinde de bulunabilirsiniz. Örneğin anakart, çabuk bozulan bir parça değildir ve tekrar kullanıma elverişlidir. Toplamayı planladığınız bilgisayarın her donanımında olmasa da anakart veya monitör gibi tekrar kullanılabilir parçalarda ikinci el alışveriş deneyimlenebilir.

5
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
1
1