Evcil Hayvanınızın Siz Evde Yokken Neler Yaptığını İzlemek İçin 76 Bin TL Vermek İster misiniz? (Biz İstemeyiz)

6
1
0
0
0
Apple, iOS 17 geliştiricileri için evcil hayvanların iPhone'lar ile uzaktan takip edilmesini sağlayacak yeni sistemini duyurdu.

6 Haziran gecesi Vision Pro ile yepyeni bir çağın adımlarını atmaya başlayan Apple, aynı zamanda iOS 17 ve diğer işletim sistemlerini de tanıttı. Fakat WWDC etkinliği yalnızca bu sunumlar ile sınırlı bir etkinlik değil.

Şirket, geliştiriciler için de yeni programlama arayüzlerini (API) gösterdi. Bu API’lardan birisi ise diğer API’lara göre daha ön plana çıkmayı başardı. Zira Apple, kullanıcıların iPhone’u evcil hayvanları için bir güvenlik kamerası olarak kullanabilecekleri, hayvanlarını ve hareketlerini an be an takip edebilecekleri bir API yayınladı.

iPhone’lar artık istediğiniz özneyi takip edebilir:

iphone

Animal Body Pose API (Hayvan Vücudu Pozu)” adlı yeni API, şirketin yeni geliştirdiği “DockKit” adlı sistem kullanıyor. Bu altyapı, temelde iPhone kamerası ile seçilen bir öznenin hareketlerini takip etmesine imkân sunuyor.

Üstelik sistem, iPhone’lara uyumlu üretilen ve üretilebilecek, telefon ile bağlantı kurabilen motorlu standlar ile birlikte kullanılabiliyor. Bu sayede özne iPhone’un görüş açısından çıkmadan stand hareket ediyor ve iPhone kamerası daima özneyi takip edebiliyor.

Bir diğer deyişle takip edilen özne sağa veya sola hareket ettiğinde, iPhone’un konulduğu stand da sağa veya sola dönüyor, aynı şekilde yukarı ve aşağı eğim ayarlıyor.

dockkit

DockKit, aynı zamanda öznelerin el hareketlerini de tespit ederek bu hareketlere özel atanan görevleri de yerine getirebiliyor.

Şu aşamada bu sistem ile geliştirilebilecek uygulamaların gizlilik ihlali içeren kullanım senaryoları hakkındaysa bir bilgilendirme yapılmadı.

Takip edilecek özne, şimdilik sadece evcil hayvanlar olacak:

İşte Animal Body Pose API’ı bu noktada devreye giriyor. Geliştiriciler, API ile evcil hayvan takibi yapılmasını sağlayan uygulamalar geliştirebilecek, bu uygulamaları iPhone kullanıcıları için yayınlayabilecek.

Şu an için böyle bir uygulama henüz yayınlanmadı. Apple geliştiricileri, bu bağlantıya tıklayarak API ve sistem hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/6/7/23753103/apple-iphone-pet-tracking-camera-motorized-mount-dockkit
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0