F1 Pilotları Yarıştan Sonra Neden Tartılıyor? Tek Sebebi Kilo Kaybına Bakmak Değil!

8
1
1
0
0
F1 pilotlarının maçtan sonra tartılmasının ardında iki farklı faktör yatıyor.

Nefeslerin tutularak izlendiği F1 yarışlarında alışık olmadığımız manzaralarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Mesela futbolcular maç sonu tartılmazken F1 pilotlarının tartılması gibi.

Sahiden, neden Formula 1 pilotları maçtan sonra tartılıyor? Sebeplerini hemen açıklayalım.

Araçların minimum ağırlık kuralı var.

f1 yarışı

Formula 1 araçlarının yakıt olmadan en az 740 kg ağırlığında olması gerekiyor. Bu toplam ağırlık; pilotu, kaskını, koltuk başlığını, tulumunu, eldivenini, ayakkabılarını ve tüm güvenlik ekipmanlarını da içeriyor. 

Bu yüzden pilotlar yarıştan sonra tartılıyor ki aracın minimum ağırlık sınırının altında olup olmadığına bakılsın. Eğer minimum araç ağırlığına ulaşamazlarsa diskalifiye dahil olmak üzere belli cezalarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Pilotun sıvı kaybını da görmeye çalışıyorlar.

formula 1

Aracın içindeki yüksek sıcaklık, kalın kıyafetler ve hava koşulları gibi çeşitli nedenlerden pilotların yarış esnasında kaybettikleri ter miktarı 2-4 kiloya kadar ulaşabiliyor. Özellikle Singapur gibi sıcak ve nemli iklimlerde F1 pilotları ciddi miktarda kilo kaybedebiliyor.

Bu nedenle yarış sonrası tartılmaları, kaybettikleri sıvı miktarını ve hidrasyon durumlarını kontrol etmek amacıyla da yapılıyor.

Diğer Formula 1 içeriklerimize göz atmak isterseniz:

8
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
1
0
0