FBI Ajanları Huawei'nin Kazanç Getirmeyen Anlaşmalarını İnceliyor: Tamam da Neden?

13
5
3
2
0
Huawei ile ilgili incelemeler yapan ABD'li federal ajanlar, Çinli üreticinin yaptığı bazı anlaşmalara dikkat çekti. ABD üslerine yakın bölgelerde Huawei hiç de karlı olmayan anlaşmalara imza atmış.

Son yıllarda Huawei, ABD tarafından yöneltilen pek çok suçlamanın merkezinde yer alıyor. Ticaret savaşlarında da ABD'nin ve o dönemdeki başkan olan Donald Trump'ın ilk üzerine gittiği firma olan Huawei casuslukla suçlanmıştı.

Kurumun çalışmalarını inceleyen ABD'li yetkililer, firmanın hareketlerinde bazı örüntüler fark etti. CNN'in haberine göre Huawei, özellikle kırsal bölgelerdeki ABD askeri üslerinin etrafında yer alan sinyal kuleleri ve baz istasyonlarına ekipman yerleştiriyor. Hatta bu süreçte yaptıkları anlaşmaların da kazançlı olmadığı ifade edildi. 

İnceleme finansal açıya odaklanıyor

huawei

Yeni açıklanan bu incelemeye göre ABD hükümeti, Huawei'nin ekipmanlarının  "çıkar ve yenile" adı verilen programla değiştirilmesi için gösterilen yoğun çabanın bir nedeni bulunuyor. Bu programın amacı ise Huawei teknolojisini ülkeden tamamen çıkarmak. 

Gelen haberlere göre inceleme, özellikle askeri iletişimi etkilemeye yönelik Huawei ekipmanlarına odaklandı. Bu askeri iletişim kaynakları arasında ABD Stratejik Komuta'nın da yer aldığı belirtildi. Stratejik Komuta, ülkenin nükleer silahlarını da kontrol etmesiyle biliniyor. CNN ayrıca Huawei'nin Colorado, Nebraska, Oregon, Montana gibi bölgelerde yerel operatörlere ucuz ekipman sattığını, bu durumun da şüphe uyandırdığını belirtiyor. Zira bu bölgelerde faaliyet göstermenin Huawei için finansal anlamda bir faydası bulunmuyor. Bu projelerin birçoğu ABD askeri üslerine yakın bölgelerde yapıldığı için FBI, Huawei'nin askeri iletişimleri gözetleyebileceğini ve hatta ağlara sızmaya çalışıyor olabileceklerini düşündüklerini açıkladı. Fakat iddialarla ilgili herhangi bir somut delil henüz açıklanmadı.

Konuyla ilgili konuşan eski kıdemli FBI ajanı John Lenkart, incelemenin teknik değil finansal anlamda olduğunu ve Huawei'nin yaptığı anlaşmaların yatırımın dönüşü anlamında anlamının olmadığını söyledi. CNN'e konuşan kaynaklar bu vericilerle bilgi çalınsa bile takibinin ve kanıtlanmasının çok zor olduğunu söyledi. 

Huawei ise iddiaları reddederek ekipmanlarının yalnızca FCC tarafından belirlenen ticari spektrumda çalıştığını, Savunma Bakanlığı için ayrılmış spektruma erişemediklerini açıkladı. 

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/7/24/23276222/huawei-telecom-cell-networks-unprofitable-deals-us-military-bases
13
5
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
13
5
3
2
0