Amazon'dan Sonra FedEx de Otonom Teslimat Robotunun Fişini Çekti: Peki Şirketler Bu Robotlardan Neden Vazgeçiyor?

10
4
3
2
0
Dünyanın en büyük kargo şirketlerinden FedEx, üç yıldır kullandığı otonom teslimat robotu Roxo'nun fişini çekti. Yakın zamanda Amazon da benzer projesi Scout konusunda geri adım atmıştı. Peki, şirketler neden bu teknolojilerden vazgeçiyor? Gelin bakalım.

Birçok farklı alanında kullanılmaya başlayan otonom robotlar, hepimizin gündelik hayatında önemli bir yer edinen çevrim içi sipariş platformları tarafından da kullanılıyor. Geçtiğimiz aylarda popüler yemek teslimatı uygulaması Yemeksepeti, siparişlerini robotla dağıtmak için testlere başlamıştı.

Bunun yanı sıra Amazon da ‘Scout’ ismini verdiği teslimat robotunu siparişleri götürmek için sahada testler gerçekleştiriyordu. Ancak şirket, yakın zamanda bu testleri durdurduğunu duyurdu. Şimdi ise, bu tarz robotları kullanan, dünyanın en büyük kargo ve lojistik hizmetlerinden biri olan FedEx’ten benzer karar çıktı.

FedEx, teslimat robotundan vazgeçti

FedEx, yaptığı açıklamalarda ‘Roxo’ ismi verilen robotundan vazgeçtiğini duyurdu. Robotics 24/7 tarafından edinilen bilgilere göre şirketin yetkililerinden Sriram Krishnasamy bu kararı açıkladı. Krishnasamy, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Robot teknolojileri ve otomasyon inovasyon stratejimizin temel parçaları olsa da Roxo, kısa vadede gereksinimleri karşılayamadı. Araştırma ve geliştirme çabalarımıza son vermemize rağmen, Roxo’nun robotik teknoloji kullanımımızı ve anlayışımızı ilerletmede değerli bir amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz.”

Habere göre şirket, ayrıca yakın vadede bazı diğer fırsatlara odaklanmak için de Roxo’dan vazgeçme kararı aldı. Fedex, sensörlerle donatılmış robot üzerinde DEKA isimli şirket ortaklığında 2019 yılında çalışmaya başlamıştı. Roxo, üç yıldır da farklı bölgelerde test ediliyordu.

Peki şirketler teslimat robotlarından neden vazgeçiyor?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi FedEx’in yanı sıra Amazon da teslimat robotları konusunda geri adım atmıştı. ABD merkezli dev şirket, 2019’da başladığı ‘Scout projesinin testlerini sonlandırdığını ve programı gözden geçireceğini aktardı.

Ayrıca dünya çapında yaklaşık 400 kişiden oluşan Scout ekibini de dağıtıldığı da ifade edildi. Bu durum da Scout’ın geleceğinin belirsiz olmasına yol açtı. Amazon, Scout projesini tamamen sonlandırmadığına da vurgu yaptı. Şirket, programı yeniden ölçeklendireceklerine ve hâlâ bir Scout ekibine sahip olduklarını açıklamalarına ekledi.

Amazon, açıklamalarında teslimat robotlarının müşterilerin gereksinimini karşılayamadığını ifade etti. FedEx’in benzer bir neden sunması da robotların pek de hayal edildiği gibi beklentileri karşılayamadığını ortaya koydu. Asıl fikir, bu robotların siparişleri alıp müşterilerin kapılarına teslim etmesi. Ancak bu cihazlar, otonom olsalar da beklenmedik durumlarla karşılaştıklarında uzaktan kontrol edilmeye ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, normal bir insan kadar da hızlı hareket edemedikleri için geleneksel kuryelere göre çok daha az avantaj sunuyorlar.

Pandemiyle birlikte çevrim içi sipariş talebinin ciddi derecede arttığı bilinen bir gerçek olsa da teslimat robotları beklenenin aksine o kadar da yaygınlaşamadı. Şu anda beklentileri karşılayamayan bu robotların yaygın kullanımı için bir süre daha gerektiğini söyleyebiliriz.  

Kaynak : https://gizmodo.com/fedex-roxo-delivery-robot-amazon-1849669187
10
4
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
10
4
3
2
0