Fransa, Endişelere Rağmen Yapay Zekâ Destekli Gözetim Sistemlerini 2024 Olimpiyatları'nda Kullanmayı Planlıyor

6
6
2
1
1
Fransa Hükümeti, 2024 yılında ülkede düzenlenecek Yaz Olimpiyat Oyunları sırasında yapay zekâ destekli gözetim teknolojilerini kullanmayı amaçlıyor. Karar, sivil toplum kuruluşlarının bu teknolojilerin kullanımı konusundaki uyarılarına rağmen geldi.

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından olan Yaz Olimpiyat Oyunları, Fransa’nın başkenti 2024 yılında Paris’te düzenlenecek. Heyecanlı bekleyiş sürerken şimdi gelen bilgiler, Fransa hükümetinin organizasyon sırasında tartışmalı bir teknolojiyi kullanmayı planladığını gösterdi.

The Register’ın aktardığına göre hükümet, 2024 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda yapay zekâ destekli gözetim mekanizmaları kullanmak istediğini açıkladı. Bu, sabit kameralardan drone kameralarına kadar birçok farklı alanda otomatik analizlerin kullanılacağı anlamına geliyor.

Sistemin yardımıyla kamusal alanlardaki şüpheli olayların tespit edilmesi amaçlanıyor

Hükümet, video gözetiminde yapay zekânın kullanımıyla kamusal alanlardaki şüpheli olayları tespit etmeyi amaçlıyor. Bilindiği üzere olimpiyatların düzenlendiği ülkeler, organizasyon sırasında ciddi oranda kalabalıklaşabiliyor.

Meclis yapay zekâ destekli gözetleme planını kabul etse de buna büyük itirazların olacağını söylemek mümkün. Eğer gerçekleşirse Fransa, böyle bir sistemi hayata geçiren ilk Avrupa Birliği ülkesi olacak.

Yapay zekâ destekli gözetim sistemleri konusunda büyük endişeler var

Fransa hükümeti, bir açık mektupla teknoloji konusundaki endişelerini belirten 38 sivil toplum kuruluşunun uyarılarını görmezden gelerek bu karara yöneldi. Kuruluşlara göre, önerilen gözetim tedbirlerinin uluslar insan hakları hukukunu ihlal ediyor. Teknolojinin; ayrımcılık, mahremiyet hakkı, toplanma ve örgütlenme hakkı gibi şeyler konusunda kabul edilemez riskler taşıdığı da belirtiliyor.

Dahası, sistemin benimsenmesi durumunda kamuya açık alanlarda haksız ve orantısız gözetimlerin yapacağı da mektupta söyleniyor. Ayrımcılık konusunda ise, “Suça karşı algoritmik sistemlerin kullanılması, şimdiye kadar polislik konusunda aşırılığa, ceza adaleti yapısal ayrımcılığa, ırksal, etnik ve dini azınlıkların daha fazla suçlu görülmesine neden oldu” ifadeleri kullanılıyor. Öte yandan sisteme karşı çıkan diğer kişiler,  kararın Fransa’yı distopik bir yere çevirebileceğini belirtiyor.

Yapay zekâ destekli gözetim sistemleri konusunda hâlihazırda tartışmalar büyüktü. Uzmanlar, hükümetlerin bu sistemleri istediği gibi kötüye kullanabileceğini vurguluyordu. Ayrıca yüz tanıma teknolojileri üzerinde yapılan araştırmalar, bu sistemlerin ırk, yaş ve cinsiyet gibi konularda önyargılı davranabildiğini göstermişti. Peki sizin bu sistemlerin kullanımı hakkındaki düşünceleriniz neler?

Kaynak : https://www.techspot.com/news/98069-france-likely-use-ai-powered-surveillance-paris-olympics.html
6
6
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
6
6
2
1
1