Dünyanın En 'Zengin' 7 Ülkesi, Yapay Zekaya Karşı Ortak Bildiri Yayınladı

6
5
0
0
0
Avrupa, son dönemde popülaritesi giderek artan ChatGPT gibi yapay zeka destekli uygulamalar için belirli kurallar getirmeyi hedefliyor. G7 ülkeleri, ise teknoloji ve ekonomi bakanlarının katıldığı bir toplantıda yapay zekanın gelişimini desteklediklerini açıkladı.

Japonya’nın Takasaki kentinde düzenlenen etkinliğe katılan G7 ülkelerinin teknoloji ve ekonomi bakanları, yapay zeka teknolojilerinin giderek sektörde öne çıkmasına dikkat çekti. Toplantı sonunda ülkeler, bu teknolojilerin fırsatlarının ve zorluklarının yakın vadede değerlendirilmesinin gerekliliğinin altını çizdi.

Japonya Dijital Dönüşüm Bakanı Kono Taro ile Japonya İçişleri ve İletişim Bakanı Matsumoto Takeaki’nin başkanlık ettiği toplantıya; Hindistan, Endonezya, Ukrayna’dan hükümet temsilcileri de katıldı.

“Riske dayalı denetleyici bir düzenleme benimsenmeli”

Avrupa, yapay zeka destekli uygulamalar ile ilgili olarak kurallar getirilmesi konusunda aceleci davranırken, Japonya'da iki gün süren toplantının sonunda G7 ülkelerinden ortak bir bildiri yayınlandı. Yayınlanan ortak bildiride, bu tür bir düzenlemenin aynı zamanda yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi için "açık ve elverişli bir ortamı koruması" ve demokratik değerlere dayanması gerektiği söylendi.

Bakanlar, "güvenilir yapay zekanın, ortak vizyon ve hedefine ulaşmak için politika araçlarının G7 üyeleri arasında farklılık gösterebileceğini" kabul etti. Anlaşma, gizlilik endişeleri ve güvenlik riskleri arasında büyük ülkelerin yapay zekayı nasıl yöneteceği konusunda bir dönüm noktası oluşturuyor.

Hükümetler, özellikle OpenAI tarafından geliştirilen ve Kasım ayındaki lansmanından bu yana tarihin en hızlı büyüyen uygulaması haline gelen ChatGPT gibi üretici yapay zeka araçlarının popülerliğine vurgu yaptı.

Bildirgede, ülkeler arasında güvenli ve dirençli bir dijital altyapının sağlanması amacıyla görüşmelerin derinleştirildiği, dijital altyapının iklim krizi, salgın ve diğer kırılganlıkların yoğun olduğu dönemlerde kritik önemde rol oynadığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, "Yönetişim, telif hakkı da dahil olmak üzere fikri mülkiyet haklarının nasıl korunacağı, şeffaflığın nasıl teşvik edileceği, yabancı güçler tarafından bilgi manipülasyonu da dahil olmak üzere dezenformasyonun nasıl ele alınacağı gibi konuları içerebilecek üretken yapay zeka üzerine gelecekteki G7 tartışmalarını bir araya getirmeyi planlıyoruz" dedi.

Bir G7 üyesi olan İtalya da, kişisel veri kurallarının olası ihlalini araştırmak üzere geçtiğimiz ay ChatGPT'yi ülkede yasaklamıştı. İtalya, Cuma günü aldığı yasak kararını kaldırarak, ülkede tekrar ChatGPT’yi hizmete açtı.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/dunya/g7-ulkeleri-yapay-zekada-riske-dayali-denetleyici-duzenlemenin-olusturulmasinda-uzlasti/2885372
6
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
5
0
0
0