Google RCS'ye Acil Yardım Ekiplerine Mesaj Atma Özelliği Geldi (Yakında 112'ye Video Bile Gönderebilirsiniz)

9
2
1
0
0
Google, RCS standardı için hayati önem arz eden bir özellik geliştirdi. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde acil yardım ekipleriyle mesajlaşma imkânı yakalayacaklar.

ABD merkezli teknoloji devi Google'dan acil durumlar sırasında hayati önem arz edecek bir hamle geldi. Şirket, Android ekosisteminde çoktan benimsenen RCS sisteminde 911 servisi ile mesajlaşma imkânı sunulacağını açıkladı. Yani bir kullanıcı, acil bir durum anında sağlık ekipleriyle mesajlaşabilecek, hatta fotoğraf veya video gönderimi yapabilecekler.

Olası bir trafik kazasını düşünün. Acil durum yetkililerini telefonla aramak her zaman mümkün olmayabilir. İşte RCS için tasarlanan yeni teknoloji, iletişimsizliğin önüne geçmesini sağlayacak. Kullanıcı, gönderdiği mesajın acil durum servisi tarafından alınıp alınmadığını, hatta okunma bildirimini bile görebilecek. Ayrıca hassas konum paylaşımı da yine RCS üzerinden yapılabilecek.

Önce ABD'de kullanıma sunulacak

Google acil durum mesajlaşma

Google tarafından yapılan açıklamaya göre Google Mesajlar uygulamasına entegre edilecek RCS özelliği, ilk aşamada ABD'de kullanılacak. Ayrıca bu özellikten faydalanmak için Android telefon kullanmak gerekecek. Ancak Apple'ın da RCS sistemini benimseyeceğini biliyoruz. Yıl sonuna doğru ABD'deki tüm akıllı telefon kullanıcıları, Google'ın acil durum mesajlaşma özelliğini kullanmaya başlayabilirler.

Google'ın yeni özelliği, sadece ABD için kritik önem arz etmiyor. Böyle bir özelliğin Türkiye'de de ne denli önemli olacağını tahmin edebilirsiniz. Google, şimdilik özelliğin ABD dışına çıkıp çıkmayacağına ilişkin bir şey söylemedi ancak umarız ki RCS'in yeni özelliği, küresel çapta kullanılabilir hâle getirilebilir.

Kaynak : https://www.macrumors.com/2024/06/06/google-rcs-text-911/
9
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
0
0