Bugün Dünyayı Bir Güneş Fırtınası Vuracak: Peki Bizi Nasıl ve Ne Kadar Etkileyecek?

14
8
5
4
3
Bilim insanları, bugün Dünya'yı bir güneş fırtınasının vuracağını açıkladı. Peki fırtına, Dünya'da nasıl bir etki yaratacak?

Güneş’te meydana gelen irili ufaklı fırtınalar, zaman zaman gezegenimiz Dünya’yı da etkileyebiliyor. Geçtiğimiz aylarda büyük bir Güneş fırtınası Dünya’yı etkilemişken, bugün bir fırtınanın daha gezegenimize ulaşması bekleniyor. Peki bu fırtınanın boyutları ne? Dünyayı etkileyecek mi?

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi’nin Uzay Hava Tahmin Merkezi, gaz halindeki materyalin Güneş’in atmosferinin güneyinden püskürmeye başladığını aktardı. Bu durum sonucunda ortaya çıkan yüksek hızlı Güneş rüzgârlarının 3 Ağustos Çarşamba, yani bugün Dünya’nın manyetik alanına çarpacağı belirtildi. Neyse ki bu fırtınanın boyutu endişe verici düzeyde değil.

Güneş fırtınası Dünya’yı etkileyecek mi?

güneş fırtınası

Fırtına, Merkez tarafından ‘G1 jeomanyetik fırtına’ olarak sınıflandırıldı. Söz konusu sınıfta yer alan fırtınaların büyük bir etkisinin olacağı beklenmezken, yine de elektrik hatları ve GPS ve mobil ağlar gibi bazı uydu fonksiyonlarını etkileyebileceği biliniyor. Dünya atmosferine çarpacak Güneş rüzgarları, aynı zamanda Dünya’nın güney kesimindeki bölgede kuzey ışıklarının görülmesine yol açacak.

Güneş, son zamanlarda beklenenden daha aktif:

Güneş’teki aktivitenin belirli dönemlerde artıp azaldığı 1775 yılında yapılan keşiften bu yana bliniyor. Fakat Güneş, son zamanlarda yapılan tahminlerin neredeyse iki katı kadar aktivite gösteriyor. Bilim insanları, Güneş’in aktivitesinin önümüzdeki yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde artacağını ve 2025 yılında en yüksek seviyeye ulaşacağını tahmin ediyor. Bu süreçten sonra ise aktivitenin yeniden azalması bekleniyor.

güneş fırtınası

Bugüne kadar Dünya’yı etkileyen en şiddetli Güneş fırtınasının 1859 yılında meydana gelen ve ‘Carrington Olayı’ olarak adlandırılan fırtına olduğu düşünülüyor. Bu fırtınanın gücü, 10 milyar adet 1 megatonluk atom bombasına eşdeğer olarak nitelendiriliyor. Fırtınayla birlikte Dünya çapında tüm telgraf bağlantısı kopmuş, Karayipler’de dahi Ay’dan daha parlak kuzey ışıkları görülmüştü. Bu boyutta bir fırtınanın yeniden yaşanması, bilim insanlarına göre dünya çapında çok büyük çaplı elektrik ve altyapı kesintilerine neden olabilir. 

Güneş fırtınası nasıl oluşuyor?

Güneş fırtınaları, Güneş’te yaşanan püskürmeler ile patlamalar sonucunda yüksek enerji barındıran parçacıkların Dünya’ya isabeet etmesiyle oluşan doğa olayıdır. Söz konusu püskürmeler, Güneş’in plazmasının daha soğuk ve az yoğun olduğu alanlarda, ‘koronal deliklerde’ yaşaıyor. Bu deliklerde Güneş’in manyetik alan çizgileri, kendi çizgisinden çıkarak uzaya doğru püskürüyor ve saatte 2,9 milyon kilometre hızla uzaya Güneş materyallerinin çıkmasına neden oluyor.

Kaynak : https://www.livescience.com/sun-hole-produce-solar-storm
14
8
5
4
3
Emoji İle Tepki Ver
14
8
5
4
3