• Anasayfa
  • Bilim
  • Küresel Isınmanın Gerçekten de 'Küresel' Olduğu Anlaşıldı

Küresel Isınmanın Gerçekten de 'Küresel' Olduğunu Ortaya Çıkaran Araştırma

41
2
2
1
0
Geçtiğimiz 2000 yılın verilerini inceleyen iki farklı araştırmacı aynı sonucu buldu: İklim, hiç bu kadar büyük ölçekte bu kadar çok değişmemişti.

Tarih devirlerini sayarken peş peşe sayarız. Saydığımız devirlerin bir de varsayımsal tarih aralığını veririz. Ancak tarih dönemleri her yerde aynı hızla ilerlemez. Bu açıdan durum biraz strateji oyunlarını andırır: Yan komşunuz karanlık çağlarda iken siz ortaçağa gelmiş olabilirsiniz. 

İklim değişikliğinde de şimdiye kadar benzer bir durumun söz konusu olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, son 2000 yılda iklim değişikliklerinin gezegenimizin yarısından azını etkilediğini ve anomalilerin farklı dönemlerde ortaya çıktığını tespit etti. 

Geçmiş dönemlerin verilerini toplamak için mağaralarda inceleme yapan, buz katmanlarını ve ağaçları inceleyen, vekil veriler kullanan ve yedi farklı istatistik metodu uygulayan araştırmacılar, en sonunda küresel iklim krizinin gerçek anlamda tüm Dünya’da yaşanmakta olduğunu keşfetti. Günümüzde küresel ısınma nedeniyle oluşan iklim anomalisi, gezegenimizin neredeyse tamamını kaplayan bir noktaya gelmiş durumda. 

iklim değişikliği

İklim krizinin geldiği nokta ise araştırmacıların bile beklentilerinin ötesine geçmiş durumda. Bölgesel olarak küresel iklim değişikliğinden etkilenmeyen yerler bulabileceklerine inanan araştırmacılar, yalnızca Batı Antarktika’da bir bölgenin bu tahmine uyduğunu fark etti. 

Sonuçları birbirini destekleyen araştırmalardan ilki, Nature Geoscience dergisinde yayımlandı. Araştırma sonucunda, sanayi devrimi öncesi ortaya çıkan iklim anomalilerinin volkanik faaliyetler ile ilişkili olduğu ortaya çıkarıldı. 

araştırma

Yapılan incelemelerde, sanayi devrimi öncesi yaşanan iklim anomalilerinin bölgesel olduğu ve etkilerinin, küresel çapta yayılamayacakları kadar kısa süreli olduğunu açıkladı. Günümüzde yaşanan kriz ise korkunç bir büyüklüğe sahip ve çok hızlı ilerliyor. Bu durumu sadece doğal iklim döngüsüyle açıklamak mümkün gözükmüyor. 

Araştırmaların sonucu, insanların iklimi etkili ve hızlı bir şekilde geliştirdiğini ortaya koyuyor. Görünüşe göre gezegen halkı olarak hepimiz bu işte birlikteyiz. 

İkinci araştırma, Nature dergisinde yayımlandı.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/the-current-climate-crisis-is-totally-unmatched-by-anything-in-the-last-2-000-years
41
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
41
2
2
1
0