Ölümcül Kalp Sorunlarını Tespit Edebilecek Yapay Zeka Geliştirildi: Yeni Tedaviler Üretilebilir!

3
2
1
1
0
Bilim insanları, kalbe giden kan akışının engellenmesine neden olan bir durumu otomatik olarak tespit edebilecek yapay zekâ geliştirdiklerini açıkladı. Bu yöntemin, hastalık teşhislerinde ve yeni tedaviler üretmede kullanılabileceği de belirtildi.

Gün geçtikçe daha da gelişen yapay zekâ teknolojileri, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz şeylerin hayatımıza girmesine olanak tanıyor. Bu sistemlerin birçok farklı alanda kullanılarak insanlığa yarar sağlayabileceği düşünülüyor. 

Geçtiğimiz aylarda tıp alanında bu tarz bir gelişme yaşandığını sizlerle paylaşmıştık. Bilim insanları, kalbin ne zaman duracağını tahmin edebilen bir yapay zekâ geliştirmeyi başarmıştı. Bu da yapay zekânın sağlıkta ne kadar önemli bir yere sahip olacağını ortaya koymuştu. Şimdi de yine kalp sorunları ile mücadeleye yönelik bir gelişme yaşandı.

Ölümcül sonuçlara yol açan kalp sorunlarının önüne geçebilecek yapay zekâ geliştirildi

Çin Elektronik Bilimi ve Teknolojisi Üniversitesi’nde bulunan bir araştırma ekibi, kalbin atardamarlarındaki plak erozyonunu otomatik olarak tespit etmek için optik koherens tomografi (OCT) görüntülerini kullanan yeni bir yapay zekâ oluşturdu. Arter plağının izlenmesinin oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, olası bir parçalanma durumunda kan akışının engellenebileceğini ve kalp krizi vb. tehlikeli durumların ortaya çıkabileceğini ifade etti. 

Ekip lideri Zhao Wang de açıklamalarında, “Atardamarları kaplayan plaklarda aşınma olursa, akut koroner sendrom olarak bilinen durum yaşanabilir” ifadelerini kullanarak kalbe giden kan akışının tıkanması anlamına gelen sorunun yaşanabileceğini aktardı. Wang bunun ardından, “Yeni yöntemimiz, bu durumun klinik teşhisinde ve yeni tedavilerde kullanılabilir” diyerek yeni yapay zekâya dikkat çekti. 

Wang, yapay zekâ tabanlı yeni yöntemlerinin orijinal OCT görüntülerini kullanarak ve herhangi bir ek girdi olmadan sorunu algılayabileceğini söylüyor. Açıklamalarda, bir yapay zekâ modelinin elde görüntüleri kullanarak tahmin yapabildiği belirtiliyor. Ayrıca ararştırmacılar, yapay zekâ sisteminin vakaların %80’ini doğru bir şekilde öngördüğünü de açıklamalarına ekledi. 

Yöntem için daha fazla araştırmanın yapılmasının gerektiğini belirten uzmanlar, yine de yapay zekânın yeni tedaviler geliştirmede kullanılabileceğini söylüyor. Wang da hâlen geliştirilmeye devam eden sistemin koroner arter hastalığı gibi şeylerin teşhisi ve tedavisinde kullanılabileceğini düşünüyor.

Kaynak : https://scitechdaily.com/new-ai-can-automatically-detect-a-serious-heart-condition/
3
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
1
0