300 Milyon Yıl Önce Yaşayan Köpek Balığı Godzilla Shark, Yeni Bir Tür Olarak Yeniden İsimlendirildi

24
1
1
1
0
Bundan yaklaşık 7 yıl önce New Mexico'da bulunan ve yaklaşık 300 milyon yaşında olduğu bilinen ve 'Godzilla Shark' olarak anılan köpek balığı, bilim insanları tarafından yeni bir tür olarak tanımlandı ve resmi ismini de aldı.

2013 yılında New Mexico'da yürütülen bir kazıda, yaklaşık 2,5 metre boylarında olduğu düşünülen bir tür köpek balığı fosili bulundu. Özellikle ufak dişleriyle dikkat çeken ve o zamana kadar tanımlanmamış bir alt türe ait olabileceğini düşündüren bu köpek balığı, geçtiğimiz 7 yıl boyunca 'godzilla shark' olarak anıldı. Bu süreçte fosil üzerindeki araştırmalar devam etti ve bu yeni türün özellikleri ve soy ağacı hakkında çeşitli bilgiler edinildi.

7 yıllık araştırmalar sonucunda ise godzilla shark nihayet yeni bir tür olarak resmi ismine kavuştu. Bu minik dişli köpek balığının yeni ismi ''Dracopristis hoffmanorum'' (Hoffman'ın Ejderha Köpekbalığı) olarak belirlendi. Bu isim, hem köpek balığı fosilinin bulunduğu arazinin sahiplerine hem de uzunca yıllar anıldığı godzilla shark ismine göndermeler içeriyor.

Modern köpek balıklarından 390 milyon yıl önce ayrıldı:

godzilla shark

Kazıyı gerçekleştiren ve fosili bulan bilim insanlarının yürüttükleri çalışmalar, bu köpek balığı türünün, Ctenacanthus olarak bilinen soyu tükenmiş bir köpek balığı cinsine ait olduğunu ortaya çıkardı. Fosil ayrıca yaklaşık 390 milyon yıl önce modern köpek balıklarından ve vatozlardan ayrılan ve 60 milyon yıl sonra soyu tükenen ctenacanthus'ların en eksiksiz üyesi olarak kabul ediliyor.

Fosilin bulunduğu New Mexico, günümüzdeki büyük oranda 'çöl gibi' görünse de bundan 300 milyon yıl önce büyük kısmı denizlerle kaplıydı. Godzilla shark'ın da bu denizin sığ bölgelerinde yaşayan bir tür olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda yine New Mexico'nun günümüde çöllerle kaplı olan platolarında milyonlarca yıl önce büyük yağmur ormanları ile kaplıydı ve bu bölgede pek çok dinozor fosili de çıkartılmıştı.

Kaynak : https://apnews.com/article/sharks-fossils-albuquerque-new-mexico-f75bf6162ccb168b3cc3ed4caa7e16ae
24
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
24
1
1
1
0