Mamutların Buz Devrinden Kalma Ayak İzleri Ortaya Çıkarıldı

16
6
1
0
0
Bilim insanları, yeraltını radar yardımı ile inceleyerek binlerce yıl önce yaşamış mamutlardan kalma ayak izlerini incelediler. Mamut ayak izlerinden önemli veriler elde edildi. Bilim insanları, aynı yöntem ile insanların ataları hakkında da bilgi edinilebileceğini düşünüyorlar.

Mamutlar, günümüzden binlerce yıl önce atalarımızla beraber dünyada yaşayan dev canlı türlerinden biriydi. Dünyanın ikliminde meydana gelen değişim, mamutların neslinin tükenmesine neden oldu. Mamutlarla beraber, dev toprak tembeli ismi bir canlı türü de Amerika kıtasında yaşıyordu. 

Mamutların ve dev toprak tembellerinin soyu, binlerce yıl önce tükendi. Şimdi bu canlıları arkalarında bıraktıkları iskeletlerinden inceleyebiliyoruz. Bu dev canlıları çamurda bıraktıkları iyi korunmuş ayak izleriyle de inceleyebiliriz. Ancak bu ayak izlerini bulmak oldukça zordur. 

radarla mamut ayak izi

Bournemouth Üniversitesi’nden bilim insanları, bu dev canlıların ayak izlerini bulmak için jeolog ve arkeologların yerin altını gözlemek için kullandıkları radarları kullandılar. Radar, yerin altını incelemek için ilk kez Vietnam Savaşı’nda ABD ordusu tarafından kullanıldı. Bugün demiryolu raylarındaki çatlakların bulunması için mühendisler tarafından da radarlar kullanılıyor. Antik kalıntıları bulmak için de yine radarlar kullanılır. 

Bournemouth Üniversitesi’nden araştırmacılar da New Mexico’daki White Sands Ulusal Anıtı’nda, Buz Devri’nden kalmış olan büyük omurgalıların ayak izlerini arıyorlar. Araştırmacılar, dev yaratıkların ayak izlerini Alkali Flat isimli bir kurutulmuş göl yatağında arıyorlar.

radarla mamut ayak izi

 

Araştırmacılar, radar verilerindeki mamut izlerini incelerken, ayak izlerinin tabanının altında kancaya benzer bir şey gördüler. Verileri inceleyen bilim insanları, bu kancaların mamutların ayakları tarafından sıkıştırılan tortular olabileceğini düşündüler. Bilim insanları bu ayak izi basınç kayıtlarının fil gibi mamutlara yakın akraba olan hayvanlarla eşleşebileceğini düşünüyordu. 

Ancak fillerin ayak basıncı verileri oldukça az. Londra’daki Royal Veterinary College ve Monash Üniversitesi’nde bulunan fillerin ayak basıncı verileri, radarla elde edilen mamut ayak izi verileri ile karşılaştırıldı. Karşılaştırma, ayak izi verilerinin benzer olduğunu ortaya çıkardı. Verilerdeki benzerlik sadece ayak izlerinin benzerliği ile sınırlı da kalmadı. Aynı zamanda hayvanların ayaklarının yere uyguladıkları baskı da birbirine benziyordu. 

radarla mamut ayak izi

Bilim insanları, radar yöntemi ile mamutların ayak izlerinin gözlenmesinin heyecan verici olduğunu düşünüyorlar. Araştırmacılar şimdi ise aynı yöntem ile dinozorların ayak izlerinin bulunabileceğini düşünüyorlar. Dinozorların ayak izleri kadar, insanların atalarının da ayak izleri bu şekilde gözlenebilir. Bilim insanları, Tanzanya’daki Laetoli gibi insan atalarının ayak izlerinin korunduğu yerlerde bu şekilde araştırma yapılabileceğini düşünüyorlar. 

Kaynak : https://theconversation.com/ice-age-footprints-of-mammoths-and-prehistoric-humans-revealed-for-the-first-time-using-radar-126696
16
6
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
6
1
0
0