• Anasayfa
  • Yaşam
  • Marmara Denizi’nde Ne Kadar Müsilaj Temizlendiği Açıklandı

Marmara Denizi’nde Ne Kadar Müsilaj Temizlendiği Açıklandı

58
21
13
5
2
‘Marmara Denizi Eylem Planı’ dahilinde temizlenen müsilaj miktarı açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Twitter gönderisinde verdiği bilgilere göre yaklaşık 11 bin metreküp müsilaj, 1 ayda temizlendi.

2021 yılının ilk aylarından itibaren Marmara Denizi kıyılarında görülmeye başlayan ve nisan ayında ciddi bir endişeye neden olmaya başlayan müsilaj sorunu, henüz hâlâ tamamen çözülmüş değil. Ancak 1 ay önce başlayan çalışmalarla önemli bir yol katedildi. Şu ana kadar temizlenen deniz salyası miktarı yakın zamanda duyuruldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Marmara Denizi Eylem Planı’ dahilinde bugüne kadar temizlenen müsilaj miktarını açıkladı. 610 noktada sürdürülen çalışmalarla Marmara Denizi’nden 10 bin 941 metreküp müsilaj tabakası temizlendi.

1 ayda yaklaşık 11 bin metreküp müsilaj temizlendi

müsilaj

8 Haziran tarihinde başlayan ve 3 sene sürmesi planlanan ‘Marmara Denizi Eylem Planı’, hem Marmara Denizi’nin şu anda sahip olduğu kirliliği temizlemek; hem de denizde kirliliğe neden olan etkenleri kontrol altına almak için yürürlüğe konmuştu. Çalışmalar başladıktan 2 gün sonra, yani 10 Haziran’da toplanan müsilaj miktarı 392 metreküptü. Aradan neredeyse 1 ay geçti. Her gün birçok noktada teknelerle sürdürülen çalışmalar devam ederken gelinen noktayla ilgili bir güncelleme yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter’dan yaptığı paylaşımla 5 Temmuz tarihine kadar toplanan müsilaj miktarının 10 bin 941 metreküpe ulaştığını duyurdu. Çalışmalar kapsamında 9 bin 27 denetimin yapıldığını ve 610 farklı noktada çalışıldığını ifade eden Kurum, “Marmara bugün artık daha temiz” dedi. 

Sonuçlar ne kadar umut verici olsa da denizin kirliliği konusunda fazla yol katedildiği söylenemez. Ancak zaten Marmara Denizi Eylem Planı’nın henüz çeyreğine bile gelmedik. 3 yıllık planın ilk ayı geride kaldı. Sürecin ilerleyen bölümlerinde kirliliğe neden olan tesislerin sıkı denetime tâbi tutulmasıyla birlikte umuyoruz ki Marmara Denizi, 3 senenin sonunda pırıl pırıl bir hal alacak.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/gundem/marmara-denizinden-10-bin-941-metrekup-musilaj-temizlendi/2295891
58
21
13
5
2
Emoji İle Tepki Ver
58
21
13
5
2