McLaren, Yolların Amiral Gemisini Tanıttı: Karşınızda McLaren GT

32
3
2
1
1
McLaren, şimdiye kadarki en göz alıcı ve en geniş iç alana sahip modellerinden biri olan yeni McLaren GT’yi tanıttı.

McLaren uzun yıllardır Formula 1’de yer alıyor ve lüks otomobiller yapıyor. Uzun süredir süper otomobil diye tabir edilen ve genelde pistlere özel üretilen araçlardan birinin altına imzasını atmayan firma, yeni GT modelinde hafif mimari, güçlü çift turbolu V8 motoru ve daha önce hiçbir McLaren’de görmediğimiz kadar geniş iç alanı bir arada sunuyor.

Aracın kuyruk kısmı Speedtail ile aynı özellikleri taşıyor. Yeni McLaren GT, firmanın geçen yıl açıkladığı 2025 planlarındaki dördüncü model olarak göze çarpıyor. Modelin hedef kitlesi de daha önceki müşterilerden farklı bir grup olarak belirlendi. Bu aracın hedefinde uzun mesafe yolculuklarda da süper otomobil kullanma hissi yaşamak isteyen kişiler var. Şirketten gelen bilgilere göre yeni araç, segmentteki rakiplerinden daha hızlı, daha hafif ve çok daha hızlı tepki veriyor.

Aracın mimarisi MonoCell II-T Monocoque temeline dayanıyor. Bu mimari temel McLaren’e yüksek güç ve dayanıklılık sağlayan tasarımlar üretmenin yolunu açıyor. Aracın ağırlığı sadece 1530 kilogram. Aracın cam tavanının altında 420 litrelik bir bagaj alanı bulunuyor. McLaren, aracın egzos ve motor sistemlerini mümkün olduğunca aşağı koyarak daha çok bagaj alanı üretmeyi amaçladıklarını söylüyor. Aracın ön tarafında da 150 litrelik bir bagaj bölgesi bulunuyor.

Aracın kabini de uzun yolculukları keyifli hale getirmek için tasarlanmış. Koltuklar elektrikli, ayarlanabilir ve ısıtma sistemine sahip. McLaren, koltuk dolgularının omuz ve bel bölgesini destekleyecek şekilde üretildiğini söylüyor. ek bir ücretle aracın içine Bowers & Wilkins’in en üst düzey karbon fiber ses sistemini ve kevlar hoparlörlerini ekletmek mümkün.

McLaren, aracın motorunu yerleştireceği özel bir motor ayağı sayesinde kabin içi sesi azaltmayı başarıyor.

Aracın 4 litreli çift turbo V8 motoru toplamda 620 beygir kuvvet üretiyor. Yedi vitesli aracın 0-100 kilometre hızlanmasındaki performansı ise oldukça etkileyici: Yalnızca 3.2 saniye yetiyor. McLaren’in iddiasına göre aracın özel yazılımı sayesinde yeni GT, yolculuk esnasında

maksimum torkunun %95’inden fazlasını 3000 ila 7250 devir arasında kulanabiliyor.

Araç şasi tasarımında ise 720S’in Optimal Control Theory adlı şasisine güveniyor. Bu sistem işaretleri ve yol durumunu takip ederek, kendisini olabilecek sorunlara karşı ayarlayabiliyor.

Yeni Mclaren GT şu anda dünya çapındaki McLaren mağazalarında satışta bulunuyor, aracın fiyatı 210 bin dolardan başlıyor. Yeni McLaren GT’yi aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Kaynak : https://www.motor1.com/news/349654/mclaren-gt-unveiled-official-details/
32
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
32
3
2
1
1