Metal Müzik Ölmedi, Ölmez: Mod Yükselten Bu Aykırı Türün Ortaya Çıkışı ve Detaylarla Dolu Tarihi

23
1
1
0
0
1900’lü yıllardan beri hayatımızda varlığını sürdüren metal müzik, günümüzde hala popülerliğini korumaya devam ediyor. Peki, metal müzik nedir, nasıl ortaya çıkı? Gelin şimdi metal müziğin tarihine yakından bakalım.

1970’lere damgasını vuran metal müzik, o zamanlardan günümüze hiç hız kaybetmeden gelişmeye ve kitlesini artırmaya devam etti. Günümüzde birçok alt türü ile birlikte varlığını sürdüren metal müzik türü, uzun bir süre daha hayatımızda olacak gibi görünüyor.

Peki, bu kadar popüler olan bu metal müzik aslında nedir,nasıl oldu da bu kadar kişiye ulaşabildi? İşte Bu yazımızda 1970’lere damgasını vuran metal müzik nasıl ortaya çıktı sorusunu cevaplıyortarihçesini ve türlerini inceliyoruz. 

Temelden başlayalım, metal müzik nedir?

Metal müzik

Metal müzik hakkında bilmemiz gereken ilk detay, rock müzikten bağımsız bir dal olduğudur. Birçok kişi metali rock’ın bir alt dalı sanıyor. Fakat durum tam olarak o şekilde işlemiyor. Rock nasıl blues’dan ayrılıyorsa metal da aynı şekilde sadece rock’dan dallandı. 

Metal müzik ağır davul sesleri, vokallerin agresif girişleri, aralıklı bas notaları ve bozuk gitar akorları ile bilinen bir müzik dalı. Sadece birkaç temel bileşenden oluştuğu için genel anlamda öğrenilmesi ve alışılması kolay bir müzik dalı olarak biliniyor. Müzisyenlerin kendi yorumlarıyla şarkının temposunu arttırması veya gitar solo’ları dışında temel bileşenlerin dışına pek çıkılmıyor.

'Metal' kelimesinin hippi hareketlerine dayandığı söyleniyor. Fakat bu durumun doğruluğu tam olarak bilinmiyor. Bunun yanı sıra terimin kökeninin ünlü roman yazarı William Burroughs’a kadar dayandığı söyleniyor. Metalin bazı türleri gerçekten de rock ve metali birbiriyle harmanlayarak ortaya çıkıyor. Fakat bunun dışında iki tür arasında çok fazla benzerlik olduğunu söylenemez. Hatta rock, blues ile metale kıyasla daha fazla ortak noktaya sahip

İlk örnekleri 1960’ların ortalarına dayanan metal müziğin tarihi:

Metal müziğin doğuşu:

Metal müziğin tarihi:

1960’ların ortalarında kendini belli etmeye çalışan metal müzik akımı tabii ki ilk zamanlarda büyük bir popülerliğe sahip değildi. 1960’ların ortalarında Cream, Yardbirds ve Jeff Beck Group gibi popüler İngiliz grupları, ağır metali rock veya blues tabanlı müzikten ayıran tarzı ortaya çıkarmaya başladı. Ortaya çıkan bu yeni tarz insanların hoşuna gitti ve 1970’e kadar ağır metal kendini geliştirmeye devam etti.

 Yeni ortaya çıkan bu tür 1970’lerde Led Zeppelin, Deep Purple ve Black Sabbath tarafından sıklıkla kullanıldı. Gitar ve davul solo’larında Kiss, AC/DC, Aerosmith, Judas Priest ve Alice Cooper gibi gruplar kendi tarzlarını ortaya koydular. Bu grupların neredeyse hepsi 1970’ler boyunca aralıksız turnelere çıkarak büyük bir hayran kitlesi edindi.

Metal müziğin duraksama ve yükseliş dönemi:

1970’lerin sonlarına doğru Heavy metalin popülaritesi ağır bir darbe aldı. Çünkü 1980’lere yaklaşılıyordu ve bu da disko popülaritesinin ortaya çıkması hatta zirve yapması demekti. Bir süre boyunca arka planda kalan metal müzik 1980’lerde Def Leppard, Iron Maiden ve Saxon’ın İngiliz metalinin yeni dalgasına liderlik etmesiyle yeniden yükselişe geçti. 1983 yılında Los Angeles’ta yeni bir metal müzik furyası başladı. “Glam” olarak nitelendirilen bu dalga dünya çapında bir etki yaptı ve Posion, Guns N’ Roses gibi birçok popüler grup bu dalgadan kendine bir pay çıkarabilmek için Los Angeles’a geldi.

1980’ler aynı zamanda metal müziğin kendi içerisinde alt türlere ayrılmaya başladığı bir dönem oldu (lite metal, death metal, christian metal gibi). Bon Jovi, Whitesnake gibi daha glam temalı grupların metaline karşılık daha sert tarzlarda küçük yeraltı grupları gelişmeye başladı. Bunların yanı sıra Metallica, Megadeth gibi gruplar hızlı temposu, saldırgan tavırları, eleştirel veya alaycı şarkı sözleri ile thrash metalin öncüsi oldu. 1990’lara doğru ve 90’lar süresince birçok grup yönelmek istediği temayı artık bulmuştu ve ağır metalin ismi birçok yerde eskisine kıyasla daha az anılıyordu.

Metal müzik türleri: 

 • Death Metal
 • Power Metal
 • Thrash Metal
 • Glam Metal
 • Black Metal
 • Metalcore

Death Metal

Death metal

Death metal, ağırlıklı olarak düzensiz çarpık notalara ve yüksek sesli davullara bağlı olan metalin oldukça gürültülü bir alt türüdür. Büyük ölçüde Black metalden etkilenip Thrash metal aracılığıyla ortaya çıkmıştır. Thrash metal ve Death metal birçok insan tarafından karıştırılıyor. Fakat aralarındaki fark oldukça belirgin. Thrash metal daha akılda kalıcı sesleri parçalarında kullanırken, Death metal bozuk notalara ve sert vokaller ev sahipliği yapıyor.

Power Metal

Power Metal, metal müziğin olabildiğince fantastik ögeler ile birleştirilmiş halidir. Ejderhalar, efsanevi yaratıklar… Artık aklınıza ne geliyorsa. Şarkı sözleri bu tarz temalara odaklanarak metal müzik ile birleşiyor ve ortaya Power metal çıkıyor. Metalin bu alt türü diğer türlerine kıyasla daha düzenli ve bozulmamış seslere sahiptir. Vokali ise oldukça yüksektir. Barındırdığı fantastik ögeler yüzünden de en melodik alt tür olabilir.

Thrash Metal

Thrash metal, metalin en belirgin ve popüler alt türlerinden bir tanesi. Tabii ki durumun bu şekilde ilerlemesinde bu türün destekçisi grupların etkisi de oldukça büyük. Megadeth ve Metallica tarzı gruplar Thrash metalin büyümesinde oldukça büyük paya sahipler. Tür özellikle eleştirel, alaycı şarkı sözleri ve karmaşık gitar akorları ile birlikte oldukça yoğun bir ses elde ediyor. 

Glam Metal

Glam metal

Glam metal günümüzde var olmayan bir tür. Var olan kısmı da alternatif bir isme sahip. “Hair” metal. Metalin bu türünü destekleyen gruplar genellikle göz alıcı görünümleri ve estetikleriyle ön planda olurlar. Aslında müzikleri oldukça iyiydi fakat tartışmalı konuları benimseyen black metal veya eleştirel konuşan thrash metalin aksine yumuşak bir tona sahip olması popülerlikte geri düşmesine sebep oldu.

Black Metal

Black metal, türün en düzensiz ve dengesiz versiyonu olabilir. Bu türden bir şarkıyı dinlerken düzensizliği damarlarınıza kadar hissedersiniz. Çığlık atan vokaller, hızlı ilerleyen tempolar ve aşırı gürültü ve türün bileşenlerini oluşturuyor. Şarkılarının teması genellikle dini inançlar ve ikonoklastik ideoloji olduğu için medya ile aralarının da pekiyi olduğu söylenemez.

Metalcore

Metalin ekstrem versiyonlarından ve Hardcore Punk’ın karışımından ortaya çıkan Metalcore teknik gitar çalımını oldukça önemseyen bir türdür. Agresif ve melodik korolardan oluşan şarkı yazılımı da Metalcore türünde sıklıkla rastlanır. Çift bas davulu genellikle baskın taraftır ve tema olarak kişisel konulardan politik konulara kadar uzanabilir.

Bazı ünlü metal müzik grupları:

 • Metallica
 • Iron Maiden
 • Led Zeppelin
 • Judas Priest
 • Megadeth

Metallica

Metallica

Amerikalı heavy metal grubu Metallica, 1981 yılında Los Angeles’ta kuruldu. Altın çağının büyük bir kısmını San Fransico’da geçiren grup, hızlı temposu, agresif müzisyenliği ve enstrüman çalgıları ile thrash metalin dört büyük kurucu grubundan biri haline geldi.

Iron Maiden

1975 yılında kurulan Iron Maiden, İngiliz bir heavy metal grubudur. İngiliz heavy metal harekâtının öncülerinden olan Iron Maiden, 1980’lerin başında ilk başarısına ulaştı. 1982’de grup, çıkardıkları albüm The Number of Beast ile kariyerlerinde bir dönüm noktası yaşadı ve Iron Maiden’ın heavy metalin önemli gruplarından biri olmasını sağladı.

Led Zeppelin

1968’de Londra’da kurulan Led Zeppelin, bir İngiliz rock grubuydu. Fakat ağır gitar odaklı müzikleri, blues ve halk müziği de dahil olmak üzere çeşitli temalara değinen şarkıları ile rock ve heavy metalin atalarından biri olarak gösteriliyor. Lep Zeppelin aynı zamanda albüm odaklı rock’ın geliştirilmesinde de büyük pay sahibidir.

Judas Priest

Judas Priest

1969’da Birmingham’da kurulan Judas Priest bir İngiliz heavy metal grubudur. Tüm zamanların en büyük ve yenilikçi metal gruplarından biri olarak gösterilse de kariyerlerinin bir kısmında ticari konuda çok büyük sıkıntı yaşamışlardı. Fakat 1980 yılında çıkardıkları British Steel, ticari anlamda büyük bir başarı elde edip grubun isminin daha da yücelmesini sağladı.

Megadeth

Amerikan heavy metal grubu Megadeth, 1983 yılında Los Angeles’ta kuruldu. Karmaşık gitar teması ile tanınan Megadeth, Amerikan thrash metalinin dört büyüklerinden biridir. Aynı zamanda thrash metal türünün gelişmesinde ve popülerleşmesinde büyük pay sahibidir.

23
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
23
1
1
0
0