Microsoft ve Activision Blizzard Davası Kızışıyor: Kamuoyunun Fikri Sorulacak

14
4
1
1
0
Bu yılın başlarında Xbox'ın Activision Blizzard'ı satın alma girişiminin ardından açılan soruşturma gittikçe kızışıyor. CMA yetkilileri dava için kamuoyunun fikrini soracak.

Takvimler 18 Ocak 2022’yi gösterirken Microsoft, Activision Blizzard’ı satın aldığını açıklamıştı.  İlk aylarda her şey yolunda giderken Eylül ayında İngiltere Rekabet Otoritesi (CMA) bu birleşimi erteleyerek satın alımı inceleyeceklerini açıklamıştı. Bu sırada da Sony, Activision’ın popüler serisi Call of Duty’nin PlayStation’a gelmeme ihtimali hakkında şikayetlere başlamıştı.

Xbox’ın başkanı Phil Spencer ise yaptığı bir açıklamada Activision oyunlarının Xbox ve PC’ye ek olarak PlayStation’a da geleceğini söylemiş ve PlayStation kullanıcılarını sevindirmişti. Spencer aynı zamanda CMA’nın inceleme kararı hakkında “Yetkililerle birlikte çalışmaya hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

CMA’nın “taraflı” raporunun ardından kamuoyuna danışılacak

Bu satın alımın açıklanmasının ardından hisseleri dibe çakılan Sony, sürekli olarak Xbox’ın ne yapıp edip Call of Duty serisini PlayStation’a getirmeyeceğini belirterek bu satın alıma karşı çıkmıştı. Daha sonrasında ise CMA’nın Sony avukatlarını daha çok dinlediği ve şirketin iddialarını benimsediğini iddia edilmişti. Xbox yetkilileri, CMA’nın raporunun taraflı olduğunu iddia etmiş ve şirketin Call of Duty üzerinden toplum manipülasyonu ve ajitasyon yaptığını iddia etmişti.

Bugün ise CMA tarafından yapılan açıklamada toplanan belgelerin tamamının halka açık bir şekilde yayınlandığı ve herkes tarafından erişilebilir olduğu belirtildi. “Bu noktadan itibaren tüm kamuoyuna ve denetleyicilere bu satın alma hakkındaki fikirlerini paylaşmaları için çağrıda bulunuyoruz” diyen yetkililer, konuyu kamuoyuna sundu.

Yapılan açıklamaya ek olarak toplumun bu konuyla alakalı görüşünün ağırlıklı olarak olumsuz olması durumunda CMA’nın bu satın almayı iptal edebileceğini de belirtelim. CMA yetkilileri şu anda Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması durumunda oyun konsolları, dijital mağazalar, bulut oyunlar, abonelik servisleri gibi konularda rekabetin azalıp azalmayacağını tespit etmeye çalışıyorlar.

1 Mart 2023 tarihinde tamamlanması beklenen CMA araştırması eğer olumlu çıkarsa, Microsoft ve dolayısıyla Xbox, Activision Blizzard’ı, şirketin sahip olduğu tüm alt stüdyoları ve oyunları bünyesine katmış olacak.

Kaynak : https://www.ign.com/articles/xbox-activision-buyout-uk-government-now-asking-for-public-opinion
14
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
4
1
1
0