• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Gezegenimizi Tehdit Eden Asteroidi Yakın Takibe Aldı

NASA, Gezegenimizi Tehdit Eden Bennu İsimli Asteroidi Yakın Takibe Aldı

8
1
1
0
0
Gezegenimizi tehdit eden asteroit ‘Bennu’, NASA tarafından yakın takibe alındı. OSIRIS-REx uzay aracı Bennu’ya şu ana kadarki en yakın konumda bulunuyor ve asteroitten veriler topluyor.

Uzay’a ilginiz varsa yaklaşık 200 yıl sonra gezegenimizle çarpışma ihtimali olan ‘Bennu’ isimli bir asteroidi duymuşsunuzdur. Bennu, gezegenimizi yok edebilecek büyük bir tehlike olarak görülüyor. NASA, Bennu’yu durdurmak için çeşitli önlemler alıyor. İki buçuk yıl önce Bennu’yu gözlemlemek için gönderilen OSIRIX-REx, asteroidi gözlemlemeye devam ediyor. Asteroit, aslında aktif olduğu son keşfi de dâhil olmak üzere pek çok nedenden ötürü kayda değer. Bu keşiflerde, asteroidin yol boyunca etrafa toz ve çakıl saçtığı tespit edildi.

Bu keşif, NASA’yı OSIRIS-REx uzay aracının Bennu asteroidine daha da yakınlaşmasını sağlayacak. OSIRIS-REx, bu yılın başında Bennu’ya ulaşmış ve asteroitlerin hangisinin araştırma yapmak için en uygun olduğunu belirlemişti.

NASA, OSIRIS-REx’in Bennu asteroidinin yörüngesine iyice girdiğini ve Bennu’nun merkez kütlesinden yaklaşık 3.000 feet üzerinde olduğunu açıkladı. Bu rakamlar, şu ana kadar Bennu’ya en yakın hâlde olduğumuzu gösteriyor.

OSIRIS-REx, Ağustos ayına kadar Bennu’nun yörüngesinde kalacak ve önümüzdeki süreçte Bennu’nun saçtığı toz ve çakılları incelemek için asteroidin yüzeyini düzenli olarak fotoğraflayacak.

Kaynak : https://techcrunch.com/2019/06/14/nasas-osirix-rex-probe-sets-a-space-record-with-a-close-orbit-of-weird-asteroid-bennu/
8
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
1
0
0