Waymo, Los Angeles’ta Otonom Taksi Hizmeti Verecek (Tabii Trafikten Kurtulabilirseniz)

5
1
0
0
0
Tamamen otonom taksi hizmeti sunan Waymo, Los Angeles'da hizmet vereceğini açıkladı.

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in oluşumlarından birisi olan Waymo markası, ürettiği başarılı otonom otomobillerle adından sıkça söz ettiriyor. Kimi zaman Tesla’ya laf atan ve Elon Musk’ın asla başarılı olamayacağını belirten Waymo CEO’su, araçlarını sürekli olarak geliştiriyor ve hizmet sunduğu alanları genişletiyor.

Halihazırda Phoenix ve San Francisco’da faaliyet gösteren Waymo, Jaguar markasının da desteği ile özel üretim otonom taksilerle hizmet veriyordu. Bugün yapılan bir açıklamada ise şirketin yakın zamanda Los Angeles’da hizmet vermeye başlayacağı belirtildi.

Los Angeles trafiğinde Waymo konforuyla sıkışıp kalın

Yapılan açıklamada Waymo’nun 2019 yılından beri Los Angeles bölgesindeki her sokağın, yolun, trafiğe kapalı alanın, trafik ışığının ve muhtemel yol çalışmalarının incelendiği ve tarandığı belirtildi. Yetkililer, anlık olarak yolu algılama ve trafiğe uyum sağlamanın Tesla’nın düşündüğü kadar kolay olmadığını ve tam otonom bir sürüş deneyimi için bu tarz taramaların yapılması gerektiğini belirtti.

Şirket, kullandığı otonom araçlara ve yapay zekâya o kadar güveniyor ki tüm müşterilerine geri bildirimleri sosyal medya üzerinden yapmalarını ve bu sayede olumlu ya da olumsuz tüm deneyimlerin herkes tarafından görülebilmesini istediklerini belirtmişti. Müşterilerin çoğu Waymo hakkında olumlu yorumlar yapsa da bazen araçların “kafalarının karıştığı” için yolda kalması sorunu Waymo’nun başını az da olsa derde sokmuştu.

Los Angeles, tıpkı İstanbul gibi trafik sıkışıklığından mustarip olan şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Los Angeles halkının yarısından çoğu, 1 ayın 142 saatini (neredeyse 6 gün) trafikte bekleyerek harcıyor. Ancak Waymo’nun şehre gelmesiyle birlikte kullanıcılar bu 142 saati tamamen otonom araçların arka koltuğunda bekleyerek geçirebilecek.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/10/19/23410677/waymo-los-angeles-autonomous-robotaxi-service-launch
5
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
0
0
0