ABD'de Pandemi Döneminde İşten Çıkarılan Çalışanların Büyük Bir Bölümü Kendi Şirketini Kurdu (Bazıları Hala İş Bulamıyor)

3
0
0
0
0
ABD'li bir danışmanlık şirketinin yaptığı araştırmaya göre pandemi döneminde işten ayrılanların yarısından çoğu kendi şirketini kurarak eski iş yerlerine rakip oldu.

2019’un sonunda hayatımıza giren COVID-19 pandemisi, özel hayatlarımızı etkilediği kadar iş hayatlarımızı da etkiledi. Pek çok şirket uzaktan çalışmaya geçerken bazı şirketlerse yaşanan gelir kayıpları nedeniyle pek çok çalışanını işten çıkarmak zorunda kaldı. Hatta bu işten çıkarmaların bazıları pandemi sonrasında da devam etti.

ABD merkezli danışmalık şirketi Clarify Capital ise pandemi döneminde işten çıkartılan 1.000 teknoloji şirketi çalışanıyla bir anket düzenleyerek işten ayrıldıktan sonra neler yaptıklarını araştırdı. Sonuçlar ise oldukça şaşırtıcı.

Çoğu kendi işini kurarken bazılarıysa hâlâ işsiz

Clarify’ın düzenlediği ankete göre pandemi döneminde işten çıkartılan teknoloji çalışanlarının %63’ü şirketten ayrıldıktan sonra kendi şirketlerini ve start-up’larını kuruyor. Kendi şirketini kuranların büyük bir kısmı profesyonel hedefler ve daha fazla para kazanmak için bu yola başvururken bazılarıysa iş bulamadıkları için kendi şirketini kurduğunu ya da bir şirkete ortak olduğunu belirtiyor.

Ayrıca çalıştığı şirketten ayrılan 1.000 çalışanın %93'ü, ya çalıştığı şirkete rakip bir firma kurdu ya da rakip bir firmada çalışıyor. Buna ek olarak teknoloji sektöründeki işlerinden olan her 4 çalışandan 1’inin iş bulamadığını ve şirket kurmayı tercih etmeyen çalışanlardan bazılarının hâlâ iş aradığı da raporda yer alan bilgiler arasında.

Peki şirketlerden ayrılan çalışanlar kendi şirketlerini kuracak parayı nereden buluyor?

Yapılan ankette çalışanların %72’si yeni şirketlerini kurmak için gereken bütçeyi arkadaşlarından aldığını belirtirken %71’i ise aile bireylerinin yardımına koştuğunu belirtiyor. Kickstarter ve Indiegogo gibi kitlesel fonlamaya başvuranların sayısı ise %37 ve %34 olarak belirtiliyor.

Öte yandan şirketlerini kuran çalışanların %50’si 4 ila 8 ay içerisinde müşteri almaya başladıklarını ve ciddi miktarlarda gelir elde etmeye başladıklarını belirtiyor. Ayrıca kendi şirketini kuran çalışanların %50’sinden fazlası tüm zorluklara rağmen iş-özel hayat dengesini daha iyi kurduklarını ve işlerinin daha güvenli hissettirdiğini belirtiyor.

Araştırmada ayrıca kendi şirketini kuran ve hâlâ iş arayan çalışanların neredeyse tamamının teknoloji sektörünün ve bu sektördeki rekabetin geleceği hakkında endişe duyduğu da belirtiliyor. Bu endişenin en büyük sebepleriyse yaşanan ekonomik belirsizlikler ve rekabetin hızla artması.

Kaynak : https://clarifycapital.com/from-fired-to-founder
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0