RTÜK'ten Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri Hakkında Önemli Uyarı

18
11
5
0
0
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, bugün yayımladığı açıklamada Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş hakkındaki haberler için Türk medyasına bir uyarı geçti. RTÜK, yeterince bilgi sahibi olmayan kişilerin yanlış bilgi yaydığını vurguladı. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'nın tahliye çalışmaları için de hassasiyet vurgusu yaptı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş tüm hızıyla sürmeye devam ederken bu savaşla birlikte internet, büyük bir bilgi kirliliğine de ev sahipliği yapmaya başladı. Animasyon videoların dahi ana akım medyada yer aldığını görmemizin ardından bugün Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) önemli bir uyarı geldi.

RTÜK, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine yönelik haberlere ilişkin bir açıklama yayımladı ve kaynağı belli, açık ve net bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasının haberciliğin gereği olduğunu ifade etti. RTÜK, ayrıca Türk vatandaşların tahliyesine ilişkin yapılan haberlerde Dışişleri Bakanlığı’nın girişimlerinin sağlıklı aktarılması gerektiğini de vurguladı.

RTÜK’ün açıklaması:

rtük

Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü hiçe sayan askeri müdahalesi sonucunda meydana gelen olaylar millet olarak hepimizi çok derinden üzmektedir. Söz konusu gelişmeler hakkında özellikle sosyal medya kaynaklı haberler başta olmak üzere bazı yayınlarda, Ukrayna’da yaşayan vatandaşlarımızın tahliyeleri konusunda hatalı bilgiler verildiği, Ukrayna Büyükelçiliğimiz ve konsolosluklara yönelik asılsız suçlamalarda bulunulduğu görülmektedir. Benzer şekilde görüntü ve bilgi paylaşımlarında da gerekli hassasiyetin gösterilmediği, konu hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olmayan kişilerin programlara katılarak kamuoyuna hatalı bilgiler verdikleri dikkat çekmektedir. Alanında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan kişilerin yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği ortadadır.

Yapılan haberlerde, özellikle Ukrayna’da yaşayan vatandaşlarımızın tahliyesinde Dışişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu girişimlerin aktarılması sağlıklı bir algı ortamı oluşması bakımından büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki, yayınları hem Ukrayna’da tahliye edilmeyi bekleyenler hem de tahliye edilecekleri Türkiye’de bekleyenler yakından takip etmektedir. Yayınlarda başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere devletimizin tüm kurumlarının yapmış olduğu özverili çalışmaları gölgeleyebilecek gerçek dışı bilgilere ve asılsız suçlamalara yer verilmesi de kafaları karıştırmaktadır. Kaynağı belli, açık ve net bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması haberciliğin gereğidir. Yayınlarda gerçek uzman ve analistlerin açıklamalarının haberlere yansıtılması yaşanan olaylar hakkına toplumun doğru şekilde bilgilendirilmesi açısından elzemdir.

Ayrıca, duyarlı herkesin dikkatle izlediği bölgelerden verilen haberlerde, mümkün olduğunca insani hassasiyetlere uygun görüntülerin seçilmesi son derece önemlidir.

Medyamızın her uluslararası olayda olduğu gibi Ukrayna’daki son gelişmelerde de farkını ortaya koyacağına yürekten inanıyoruz. Sıcak bölgelerde hayatlarını riske atarak fedakârca çalışan basın emekçilerine müteşekkiriz. Türk medyasının askeri çatışmaların insanlara ne şekilde etki ettiğini en doğru şekilde anlatarak savaş haberciliğinin nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstereceğini biliyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Kaynak : https://www.rtuk.gov.tr/rusya%E2%80%99nin-ukrayna%E2%80%99yi-isgal-girisimine-yonelik-yapilan-yayinlar-hakkinda-kamuoyunun-bilgisine%E2%80%A6---/4226
18
11
5
0
0
Emoji İle Tepki Ver
18
11
5
0
0