Samsung, Yeni Katlanabilir Ekranlı Laptopunun Patentini Aldı: Devasa bir Z Fold'a Benziyor

6
2
1
1
0
Samsung'un geçtiğimiz günlerde aldığı yeni katlanabilir ekranlı laptop patenti ortaya çıktı. Devasa bir Z Fold'a benzeyen bu laptop, çok yakında duyurulabilir.

Samsung’un Galaxy Fold ile başlattığı katlanabilir akıllı telefon yarışı, Huawei, Oppo ve Xiaomi gibi markaların da katılmasıyla gittikçe kızışmıştı. Hatta katlanabilir telefon üretmek o kadar kolaylaştı ki Çin’de iki mühendis, dünyanın ilk katlanabilir iPhone’unu yapmıştı.

Ancak görünüşe göre Samsung, bu “katlanabilir cihaz” yarışı bir üst seviyeye çıkarmak istiyor. Şirketin ortaya çıkan son patenti de bunu kanıtlar nitelikte.

Katlanabilir ekranlı laptop

Tabii ki laptop ve katlanmak kelimeleri yan yana geldiğinde “Eee ne var bunda” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak bu cihazın normal bir laptoptan çok farklı olduğunu belirtmemiz gerek. Normal laptoplarda ve Asus Zenbook Pro Duo gibi cihazlarda genellikle cihazın katlandığı kısımlarda ekran olmaz. 91 Mobiles'ın ortaya çıkardığı bu patentte ise ekranın tek bir parça olduğunu görebiliyoruz. Patent tasarımlarında kullanılan çizim şeklinin Z Fold ve Z Flip cihazlardakine birebir benzemesi de bunu kanıtlar nitelikte.

Ayrıca patentte yer alan bilgilere göre bu L şeklindeki ekranın alt kısmı, Macbook Pro cihazlarda bir zamanlar kullanılan Touchbar’ın daha büyük ve işlevsel bir versiyonu olacak. Ayrıca sağ taraftaki çıkıntı, isteğe göre touchpad, kopyalama panosu, hesap makinesi ve numpad başka olmak üzere pek çok şekilde kullanılabilecek. Ayrıca patente baktığımızda laptopta sadece 2 adet Thunderbolt girişinin bulunduğunu da görüyoruz.

Patentte bu yeni tasarım hakkında pek bir bilgi olmasa da bu yılın başında Samsung’un aldığı dörde katlanan laptop tasarımı ve Apple’ın klavyesiz Macbook tasarımı, yakında laptoplarda büyük değişiklikler görebileceğimizi gösteriyor.

Kaynak : https://www.91mobiles.com/hub/samsung-dual-display-laptop-patent/
6
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
1
1
0