Samsung’un ‘Space Zoom’ Özelliğinin Yanıltıcı Olduğu İddia Edildi! Peki Olayın Aslı Ne?

24
8
4
1
0
Bir Reddit kullanıcısı, Samsung’un uzay fotoğraflarının otomatik olarak kalitesini arttıran kamera özelliği ‘Space Zoom’un nasıl çalıştığını ufak bir deneyle ortaya çıkarınca sosyal medyada gündem oldu. Fakat buna yalan demeden önce göz önünde bulundurmamız gerekenler var.

Samsung’un geçtiğimiz sene tanıttığı ve üzerine insanların komik ve viral olmuş birçok video çektiği, aslında çok kullanışlı olan özelliği Space Zoom, çektiğiniz kalitesi düşük uzay fotoğraflarının kalitesini otomatik olarak arttırıyor.

Bir Reddit kullanıcısı, Samsung’un yakın zamanda piyasaya sürdüğü bu teknolojinin nasıl çalıştığını öğrenmek için ufak bir deney yapmış. Böylelikle şirketin kamera lensleriyle çalıştığını söyleyerek pazarladığı Space Zoom özelliğinin foyasını ortaya çıkarmıştı. Fakat bunu görüp şirketi suçlamak pek de tutarlı olmayacaktır.

Reddit kullanıcısı tarafından yapılan, Samsung’un ‘Space Zoom’ teknolojisini yanlış pazarladığını ortaya koyan çalışma

Reddit kullanıcısı u/ibreakphotos, bu yüksek çözünürlüklü görseli indirerek Photoshop programındaki Filtre sekmesinden ‘Gauss Bulanıklığı’ uygulamış. Böylelikle Ay fotoğrafının tüm belirleyici detayları ortadan kaybolmuş.

Bu da fotoğrafın kurtarılamaz olduğu, bilgilerin orada olmadığı, dijital olarak bulanık olduğu anlamına geliyor. Daha sonra bu arkadaş, bu fotoğrafı bilgisayarının monitöründe tam ekran açmış, odanın ışıklarını kapatmış ve odanın en ucuna giderek aşağıdaki GIF’teki gibi Ay’ı Samsung Galaxy cihazından fotoğraflamış.

Sonuç gördüğünüz gibi, hiçbir detayı belli olmayan Ay’ın yoktan kraterleri var oluyor.

Baktığınızda Space Zoom özelliğinin çalışma mantığı, bokeh efekti gibi yapay zekâ destekli efektlerin çalışma mantığına benziyor

Özelliğin nasıl çalıştığını Samsung'un kendi sayfasında da görebilirsiniz. Buradaki sorun, şirketin yalan söylemesinden ziyade uzay seviyesinde yaklaştırma yapabilen sensörleri varmış gibi pazarlama yapmasında diyebiliriz. Yapay zekâ destekli kamera, çekeceğiniz ay fotoğrafını iyileştiriyor ve bunu yaparken parlaklık, odak sorunu gibi problemleri aşmak için yapay zekâyı kullanıyor.

Orada duran Ay'ı alıp yerine başka bir tane koymuş gibi bir algı oluşmasının sebebi de bu diyebiliriz. Öte yandan Samsung'un bunu yapan ne ilk ne de tek şirket olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek zoom değerlerinde hemen her firma, kalite kaybının önüne geçebilmek için optik zoom sınırı aşıldığında yapay zekâyı devreye sokuyor.

Yüz iyileştirmeleri, filtreleri, ışık düzeltmeleri, bokeh efektleri ve daha birçok farklı özellik, buna benzer şekilde çalışıyor. Fakat Space Zoom, Ay'ı ayağınızın dibine getiriyormuş gibi bir algı yarattığından böylesine gündem oldu. Samsung'un Ay modu özelliğinin arka planı bu şekilde. Dilerseniz ilgili Reddit başlığına buradan ulaşabilirsiniz.

24
8
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
24
8
4
1
0