Samsung, iPhone'ların Uydu Bağlantısını Unutturacak Özelliğini Duyurdu: Okyanusun Ortasında Bile Videolar Gönderip Mesajlaşabileceksiniz

20
13
1
0
0
Samsung, yeni telefonlarında görmeye başlayacağımız uydu üzerinden iletişimi mümkün kılacak modemini duyurdu. Modem, Samsung'un paylaştığı açıklamaya göre Apple'ın kullandığı teknolojiden çok daha fazlasını sunacak.

İletişim teknolojilerine de odaklanmaya devam eden Samsung, özellikle yerleşim yerlerinden uzak bölgelerde iletişimi mümkün kılacak yeni teknolojisini duyurdu. “Standartlaştırılmış 5G karasal olmayan ağlar modemi" oldu.

Samsung, uydular üzerinden doğrudan iletişimi mümkün kılan yeni modemini, akıllı telefon ve diğer cihazlarında kullandığı Exynos yonga setlerine entegre edecek. Bu sayede 5G bağlantısıyla uydu üzerinden iletişim kurulacak, nesnelerin interneti geleceği için de bir temel olacak.

Karasal olmayan ağlar (non-terrestrial networks, NTN) nedir?

samsung ntn

NTN, iletişimin uydular veya karaya yerleşik olmayan herhangi bir araç üzerinden yapılmasını sağlayan ve dağlık alanlar ve okyanusun ortası gibi iletişimin sınırlı olduğu veya hiç olmadığı noktalarda iletişimi mümkün kılan teknolojidir.

Ayrıca NTN teknolojisi, büyük afetlerin yaşandığı alanlarda insansız hava araçları gibi araçlar aracılığıyla iletişimin var olmasını da sağlayabilir.

Samsung’un NTN’si neler sunacak?

Samsung, gelecekte piyasaya süreceği Exynos yonga setlerine yerleştireceği modem ile bugün iletişimin imkânsız olduğu noktalarda bile NTN sayesinde iki yönlü mesajlaşma, yüksek kaliteli görüntü ve video gönderimi gibi imkânları hayatımıza sokacak.

Uydu üzerinden iletişimi Apple daha önce mümkün kılmamış mıydı?

apple uydu

Evet, uydu üzerinden, telefonun çekmediği yerlerde iletişim iPhone 14 serisiyle birlikte hayatımıza girmişti. Apple, bu konuda bir ilk de olmuştu. Şirket, Omnispace ile yaptığı anlaşma ile telefonlarının uyduya bağlanmasını sağlamıştı.

Fakat Samsung’un aksine Apple, bu teknolojiyi yanlızca acil durum kullanımları için aktifleştirdi. Samsung’un teknolojisi ise acil durumların yanı sıra günlük kullanımı da mümkün kılmayı hedefliyor.

Türkiye’de bu konuda bir girişim var mı?

Evet, var. Geçtiğimiz eylül ayında Turkcell, karasal olmayan şebekeler konusunda ASELSAN ile mutabakat imzalamıştı. İş birliği, düşük ve orta yörünge uydular üzerinde kullanılabilecek yeni nesil haberleşme teknolojileri ve karasal şebekelerin entegrasyonuna yönelik ortak çalışmaları kapsıyordu.

Kaynak : https://news.samsung.com/global/samsung-electronics-introduces-standardized-5g-ntn-modem-technology-to-power-smartphone-satellite-communication
20
13
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
20
13
1
0
0