SpaceX'in Starhopper İsimli Roketi, Motor Testlerinde Alevlere Teslim Oldu (Video)

25
5
4
3
0
SpaceX'in Ay ve Mars'a turist götürmeyi planladığı Starship'in prototipi, motor testleri sırasında alevlere teslim oldu. Yangın kısa bir süre içerisinde kontrol altına alınırken şirketten herhangi bir açıklama henüz gelmedi.

ABD merkezli bir uzay taşımacılık şirketi olan ve Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, geliştirdiği uzay araçlarını sürekli olarak test ediyor. Testlerin sonuçlarına göre çalışmalarını yürüten şirket, uzay turizmine iyiden iyiye kafayı takmış durumda. SpaceX'in uzay turizminde kullanmak için geliştirdiği Starhopper roketi de bu uzay araçlarından bir tanesi.

Starhopper uzay aracı aslında şirketin asıl modeli Starship'in bir prototipi. Gerçek araca göre daha küçük boyutlarda üretilen Starhopper, geçtiğimiz salı günü motor testlerine tabi tutuldu. Ancak bu testlerde beklenmedik bir olay yaşandı ve Starhopper'ın motoru bir anda alevler içerisinde kaldı.

spacex

Dünya'dan Ay ve Mars'a, tek seferde 100 yolcuyu götürmek için üretilmeye çalışılan Starship'in prototipi, motor testinin sona ermesinin hemen ardından yanmaya başladı. Yangının nedeni henüz tespit edilemedi ve SpaceX, bu yangının prototipe ne kadar zarar verdiğini, motorun ne durumda olduğunu açıklamadı.

Starhopper'ın alevler içerisinde kaldığı anlar, Everyday Astronaut isimli bir YouTube kanalından paylaşıldı. Paylaşılan videoda gerçekleşen yangının boyutları, açıkça gözler önüne seriliyor.

İşte Starhopper'ın alevler içinde kaldığı o anlar:

Şirket, Starship'i birçok kez kullanmak istiyor. Bu yüzden üretilmesi gereken roketin, en azından uzunca bir süre boyunca kullanılabilmesi gerekiyor ve şirket bunun için elinden gelen her şeyi yapıyor. SpaceX'in önümüzdeki günlerde, konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/news/spacex-starhopper-rocket-fire-watch/
25
5
4
3
0
Emoji İle Tepki Ver
25
5
4
3
0