Hidrojende Pişmiş Hakiki Taş Fırın Ekmeği: Toyota, Hidrojenle Çalışan Taş Fırın Üretti

4
1
1
0
0
Toyota, hidrojenli taş fırınında pizza ve kruvasan pişiriyor.

Toyota, 2023 yılında iştirakleriyle beraber toplamda 11,5 milyonun üzerinde araç üretti. Bu kadar yoğun olmasına rağmen firmanın farklı alanlardaki çalışmaları da devam ediyor. Bir otomotiv devinin mutfağa pek ilgi göstermesini beklemiyorsanız yanılıyorsunuz zira Toyota, dünyanın hidrojenle çalışan ilk taş fırınını üretti. 

Japonya Mobilite Fuarı için geliştirilen ocak, Japon gazlı cihaz üreticisi Rinnai ile gerçekleştirilen iş birliğinin sonucunda ortaya çıktı. Bu taş fırın ile Toyota yetkilileri, fuar ziyaretçileri için pizzalar ve kruvasanlar servis etti. Firmanın mesai günlerinde kendilerine pişirdiği bu ikramlar sayesinde hidrojenli fırının en çok çocukların ilgisini çektiği belirtildi. 

Şimdilik satışa çıkmayacak

toyota

Toyota yetkilileri, hidrojenli fırında pişen yiyeceklerin dışının çıtır çıtır içininse yumuşak olduğunu ve suyunu kaybetmediğini ifade ediyor. Hidrojen ızgarası da üreten Toyota, bu yemek pişirme araçlarını çeşitli motor sporları etkinliklerinde de kullanıyor. Öte yandan bu ilginç ürünleri satın almak şimdilik mümkün değil. 

Volkswagen'in Alman sosisleri, Bentley'nin balı, Peugeot'nun biber öğütücüsü derken otomotiv üreticileri mutfak için epey bir çaba sarf etmiş gibi gözüküyor. Ülkemizde Toyota sponsorluğundaki bir etkinlikte bu taş fırın ve ızgarayı belki biz de görebiliriz. 

Öte yandan Toyota hidrojenle sadece taş fırın yapmıyor. Her ne kadar firma hidrojenli otomobili Mirai'nin beklendiği kadar başarılı olmadığını kabul etse de bu teknolojiden vazgeçmiş değil ve Crown sedanı da hidrojenli güç ünitesi ile sunmaya hazırlanıyor. Toyota ayrıca 2030 Le Mans H2 sınıfında yarışacak konsept aracı GR H2 Racing üzerinde çalışıyor. 

Kaynak : https://tr.motor1.com/news/725407/toyota-hidrojen-tas-firin/
4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0