Otomobil Hayali Kuranların Hevesini Kursağında Bırakacak Açıklama: Fiyatlar Daha da Artacak!

32
7
3
2
0
Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamalar, Türkiye'deki otomobil sektörü için pek de iyi günler görünmediğini gözler önüne seriyor.

Türkiye'de en çok satan otomobil markaları arasında yer alan Japon otomobil devi Toyota'nın Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamalar, otomobil satın almayı planlayanların hevesini kıracak türden.

Ali Haydar Bozkurt'un değindiği konulardan ilki, ÖTV ile ilgili oldu. Toyota Türkiye CEO'suna göre ÖTV, araçların misliyle zamlanmasına yol açıyor ve bu durum, bir süre daha devam edecek. Ayrıca kredi çekimlerinde sorun yaşandığı için otomobil pazarının sorun yaşadığını söyleyen Toyota Türkiye CEO'su, otomobillerin yatırım aracı haline geldiğini dile getirdi. Gelin Habertürk'ün haberinde yer alan açıklamalara yakından bakalım.

"300 euroluk zam, ÖTV nedeniyle 10 bin TL olarak yansıyor"

Toyota Corolla Cross

ÖTV'yi eleştiren Bozkurt'un konuyla ilgili açıklaması şöyle: 

"Avrupa'da resesyon nedeniyle pazar daralırsa, orada satılamayan araçları buraya getirmek gibi bir planımız yok. Aksine, orada pazarın küçülmesi Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkiler. Avrupa'daki üretimlerin kısılması ise Türkiye pazarını küçültebilir. Yurtdışındaki üretim maliyetlerinin artışı, her ay araçların euro bazındaki fiyatlarını artırıyor. Üretim kısıtı var, baz fiyatlar artıyor. Araçlara 300 euro gelen zam, ÖTV sistemi yüzünden tüketiciye 10 bin TL zam olarak yansıyor. Bu bir dönem daha devam edecek gibi görünüyor."

"Otomobile ulaşım bu kadar zor olmamalı"

Toyota Corolla 2022

Toyota Türkiye CEO'sunun değindiği bir başka konu da krediler ile ilgiliydi. CEO, kredi sisteminin de sorunlu olduğunu şu sözlerle açıkladı: 

"Kredi erişimlerinde sıkıntı yaşanıyor, otomobile ulaşımın bu kadar zor olmaması lazım. Araç almak isteyenlerin krediye erişiminin kolay olması gerekli. Kurumsal satışlarda da kredilerde sıkıntı yaşanıyor. Yüksek faizlere rağmen tüketici kredi almak istiyor, ama veren yok. Yüzde 80 enflasyon olan bir ülkede hiçbir kurum yüzde 20-25 seviyesinden kredi vermek istemiyor."

"Otomobiller yatırım aracı haline geldi"

Toyota Corolla HB

"kasım ve aralıkta mucizevi bir araç sayısı bulunamaz ise, pazar geçen yılın az altında, 750 bin adetlerde biter. Toyota olarak biz de 50 bin adet gibi satışa ulaşırız, araç olsa 80 bin adet de satardık. 2023'te ise pazarda en fazla 800 bin adetlik satış bekliyoruz. Hem ihtiyaç hem de paranın değerini korumak için alanlar sebebiyle araç talebi düşmüyor. Bize göre otomobil yatırım aracı olmamalı ama mevcut şartlarda o hale geldi." diyen Ali Haydar Bozkurt, Türkiye'deki durumu bu sözlerle özetlemiş oldu.

Kaynak : https://www.haberturk.com/toyota-turkiye-ceo-sundan-otomobilde-fiyat-artisi-uyarisi-3536270-ekonomi
32
7
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
32
7
3
2
0