• Anasayfa
  • Yaşam
  • Trump, TikTok ve WeChat'le İş Yapılmasını Yasakladı

Trump'tan Çinli TikTok ve WeChat'e Yasak: Hiçbir Şekilde İş Yapılamayacak

70
10
9
2
2
ABD Başkanı Donald Trump, TikTok ve WeChat isimli Çinli uygulamalar için iki kararname imzaladı. Bu kararnamelere göre ABD'li kişi ve kurumlar, TikTok ya da WeChat'le hiçbir iş yapamayacaklar. Kararnameler, 45 gün sonra yürürlükte olacak.

ABD Başkanı Donald Trump, bir süredir Çin ve Çinli şirketlere savaş açmış durumda. Aslında geçtiğimiz yıl teknoloji devi Huawei ile fitili ateşlenen gerilim, her geçen gün biraz daha derinleşti ve nihayetinde de çeşitli internet mecralarına kadar yayıldı. Hatta Donald Trump, son dönemlerde de en popüler sosyal ağlardan bir tanesi olmayı başaran TikTok'u hedef tahtasına yerleştirmişti.

ABD'den gelen haberlere göre Trump bugün, iki yeni kararname çıkardı. Bu kararnameler, Çinli sosyal ağ TikTok ile Çin'in neredeyse devlete bağlı anlık mesajlaşma uygulaması haline gelen WeChat'le ilgili. Kararnamelere göre ABD'li kişi veya kurumlar, TikTok ya da WeChat'le hiçbir şekilde iş yapamayacaklar. Bu durum özellikle de TikTok kullanıcılarını rahatsız edecek gibi görünüyor.

TikTok ve WeChat

Trump'ın imzaladığı kararnamelerin her ikisinde de bu tür Çin merkezli uygulamaların, ABD'yi tehdit ettiğine değinildi. Kararnamelerde yer alan bilgilere göre Çinli uygulamalar, ABD'nin ulusal güvenliğini, ekonomisini ve hatta dış politikasını etkiliyormuş. İşte bu durum, ülke genelinde TikTok ve WeChat'le iş yapma yasağının getirilmesine neden olmuş durumda.

Yapılan açıklamalara göre bugün imzalanan kararnameler, 45 gün sonra yürürlüğe girecek. Kararnamelerin yürürlüğe girmesiyle birlikte de ABD'li kişi ve kurumlar, TikTok ya da WeChat'le herhangi bir iş yapamayacaklar. Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi bu durum, özellikle de TikTok kullanıcıları için can sıkıcı olacak gibi görünüyor.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/trumptan-tiktok-ve-wechat-ile-is-yapmayi-yasaklayan-iki-kararname,RfCihHrNyEmL_UjLhdyJnQ
70
10
9
2
2
Emoji İle Tepki Ver
70
10
9
2
2