Türk Firmalar, Orman Yangınını Anında Fark Eden Otonom Drone Geliştirdi

38
2
1
0
0
Yangınlarda kullanılmak üzere Mavi Güvenlik ve Asis ve Aser Teknoloji firmaları otonom drone geliştirdi.

Drone teknolojisi son yıllarda oldukça gelişti. İlk başta sadece ufak kameralar içeren ve çok da bir şey yapamayan drone'lar, artık sağlık işlemlerinde bile kullanılabiliyor. Mavi Güvenlik ve Asis ve Aser Teknoloji'nin geliştirdiği otonom drone'lar ise yangınlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

Drone'un ilk test sürüşü İzmir'in Menderes ilçesinde bulunan Ataköy Orman Yangın binasında gerçekleştirilirken, testi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de izledi. Test için yakılan ateşi anında ekiplere bildirip harekete geçmelerini sağlayan drone, bir vatandaşın kontrollü olarak yaktığı ateşin de farkına vararak merkezi uyardı. Yani bu drone, mangalı bile algılayabiliyor.

Aser Teknoloji Üst Yöneticisi Ertan Murat, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada yerli ve milli drone'lar geliştirdiklerini söylerken şunları kaydetti: "Buradaki amacımız orman yangınlarını erkenden tespit edip yangın büyümeden yetkililerin yangına müdahale etmesini sağlamak. Tamamen otonom sürüş yapabilecek, yapay zeka tabanlı drone yazılımı bu."

Projenin daha başlangıç aşamasında olduğunu ve ilk aşamada 6'sı merkez istasyon olmak üzere 120 tane drone istasyonu kurulacağını söyleyen Murat, "Bu istasyonlar Adana'dan Çanakkale'ye kadar bütün orman yangınlarının erken ihbarı için alan ve bölge taraması yapacak. Her drone yaklaşık olarak havada 50 kilometre uçuş yapabiliyor. Dolayısıyla yaklaşık 150 kilometrekare alanı tarayacaklar" dedi.

Drone'ların nasıl çalıştığı konusunda da açıklamalar yapan Ertan Murat, şöyle konuştu:

"Drone'larımız yedekli olarak çalışıyor. Otomatik olarak atmosferik koşulları iklim koşullarını aldıktan sonra değerlendirip otonom olarak sürüş yapıyor. Sürüş yaparken de üzerine monte edilmiş optik ve termal kameralar aracılığıyla yangın ve alev varlığının yapay zeka yazılımları ve görüntü işleme yazılımlarıyla tespitini yapıp herhangi bir alarm durumu varsa alarm veriyor, ayrıca gerçek zamanlı naklen görüntü veriyor. Otomatik olarak uçuşu yaptıktan sonra yine otomatik olarak platformuna dönüyor. Platforma dönüş için sadece GPS'i kullanmıyoruz. GPS'in çalışmadığı yerlerde de yine yapay zeka sistemleriyle kalktığı ilk noktaya iniyor."

"Gördüğünüz gibi, vatandaşın yol kenarında yaktığı küçük bir ateşi bile algılayıp merkeze bildiriyor. Bizim öngörümüz, 2 senelik bir proje bu. 2 sene içinde projenin ilk fazı tamamlanmış olur. İlk altıncı aydan sonra kurulumlarımız başlayacak."

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/orman-yanginlarini-otonom-drone-haber-verecek/1420697
38
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
38
2
1
0
0