Türk Yazılımcılar ve Göz Doktorları, Sanal Gerçeklik Sistemi Geliştirdi: Artık Göz Ameliyatından Korkmaya Son!

16
2
1
1
0
Göz ameliyatları pek çok kişiyi korkutur, oluşan bu gerginliği minimuma indirmek için çok yararlı bir teknoloji geliştirildi, hem de Türk yazılımcılar ve göz doktorları tarafından.

Göz içi lens ameliyatları ve lazer tedavisinde akla ilk gelen merkezlerden biri olan Veni Vidi Göz Göz Sağlığı Merkezi tarafından geliştirilen; sanal gerçeklik ortamında, lazer göz ameliyatı deneyimi NO TOUCH VR sistemi halihazırda kullanıma hazır.

Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi göz kırma kusurlarında uygun koşulları taşıyan hastalara uygulanabilen göz lazer ameliyatına karşı çekincesi olan kişilerin artık ameliyat olmadan önce sanal gerçeklikte ameliyat anını yaşayarak korkularını azaltmak mümkün. Alanında bir ilk olan bu yenilikçi sistemin detaylarını işin uzmanlarına sorduk:

1. No Touch VR ile sanal ortamda göz lazer ameliyatı deneyimi sayesinde ameliyat korkusu yaşayanların korkuları önemli ölçüde azalabilir mi? Kullanan ilk kişiler nasıl tepkiler verdi?

no touch vr

No Touch VR’ın asıl amacı, lazer ameliyatı olmak isteyen fakat lazerin korkutucu bir operasyon olduğunu düşünen hasta grubuna bu operasyonların konforlu ve kolay bir şekilde yapılabildiğini göstermektir.

No Touch VR’ı deneyimleyen kullanıcılar, operasyonun gerçekten bu kadar kısa ve konforlu olduğuna şaşırdılar ve kullanıcıların çoğu deneyim sonrası korku ve endişelerinin azaldığını söylediler.

2. Hastaların, başka hastaların ameliyatlarını izleyerek tedirginliklerinin azalması mümkün olmuyor mu?

vr gözlük

No Touch VR simülasyonu, izleyen kişinin hastanın yerine geçmesini sağlıyor. Hastanın lazer cihazını gördüğü açıdan kullanıcılarında aynı deneyimi yaşamasına imkan veriyor.

Bu şekilde operasyonun kısa sürelerde ve basit bir şekilde tamamlandığını görüyorlar. Finalde hastaların üstünde bulunan tedirginlik ve endişe azalmış oluyor.

3. Hasta, VR'ı taktığında tam olarak neler görüyor?

veni vidi göz

Hastalarımız VR gözlüğü taktığında kendisini ameliyathanenin içinde buluyor. 3 farklı açıdan tüm ameliyat süreçlerini deneyimleyebilme şansı oluyor.

4. Bu teknoloji sayesinde her göz ameliyatı deneyimlenebiliyor mu, yoksa sadece bazı ameliyatlar için mi mümkün oluyor?

göz ameliyatı

Hastalarımız şu an No Touch Laser operasyonunu deneyimleyebiliyorlar fakat proje aşamasında olan ve diğer ameliyatlarımızı da gösterebileceğimiz yeni çalışmalarımız sürüyor.

5. No Touch VR'ı deneyimlemek ücretli mi?

veni vidi göz ameliyatı

No Touch VR’ı deneyimlemek isteyen hastalarımızdan herhangi bir ücret talep etmiyoruz, muayene olmadan da deneyimleyebilirler.

6. Ameliyatlar ortalama ne kadar sürüyor?

göz ameliyatı

Operasyon her göz için ortalama 1-2 dakika arası sürüyor, hastanın ameliyathaneye giriş çıkışı toplam 15 dakikayı geçmemektedir.

7. Türk mühendislerin imzasını taşıyan No Touch VR teknolojisinin zamanla dünyaya yayılacağını düşünüyor musunuz?

göz ameliyatı

Öncelikle bu teknolojinin öncüsü olmak gurur verici, No Touch VR’ın zamanla tüm dünyada tüm ameliyat süreçleri için uygulanabileceğini düşünüyoruz.

Peki siz NO TOUCH VR sistemini denemek ister misiniz?
#işbirliği

16
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
2
1
1
0