Twitter’dan Koronavirüsle İlgili Yanlış Bilgiyi Önlemek İçin Yeni Özellik

13
1
0
0
0
Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, koronavirüse dair yanlış bilginin önüne geçmek için yeni bir özellik başlattı. Bu özellikle birlikte kullanıcılar, doğru ve güvenilir kaynaklara yönlendirilecekler.

Koronavirüs salgınının hızla yayılmaya devam ettiği bu günlerde, doğru bilgiye ulaşmak büyük önem teşkil ediyor. Bu noktada özellikle sosyal medya platformlarına büyük iş düşüyor. Bu durumun farkında olan Twitter, platformda koronavirüs hakkında yanlış bilginin yayılmasını engellemek için yeni bir özellik başlattı.

MENA olarak da bilinen Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde kullanıma açılan bu özellik, temel anlamda insanları COVID-19 hakkında bilgi ararken doğru kaynaklara yönlendirmek üzerine kuruldu. Yani kullanıcılar, koronavirüs hakkında bilgi edinmek için Twitter’a girdiklerinde arama sonuçlarının en üstünde güvenilir içeriklerle karşılaşacaklar.

Twitter’ın yeni özelliği ülkemizde de kullanılıyor:

Twitter koronavirüs

Şu anda dünya çapında yaklaşık 50 ülkede resmi yerel ortaklıklarla uygulanan bu özellik, ülkemizde de kullanılabiliyor. Twitter yönetimi, konuya dair yaptığı açıklamalarda platformda manipülasyona ve hizmeti kötüye kullanma girişimlerine karşı ‘sıfır tolerans’ yaklaşımını sürdürdüklerini belirtti.

Twitter kullanıcıları ne yapabilir?

Twitter

Koronavirüsle ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ederken Twitter, kullanıcıların en doğru bilgiye ulaşabilmeleri için Dünya Sağlık Örgütü veya yerel sağlık bakanlıklarını takip etmelerini öneriyor. Bu noktada kullanıcılar, güvenilir bilgiye ulaşmak için ‘#Keşfet’ kısmının en üstünde yer alan ‘Türkiye’de Kovid-19 ile ilgili güncel gelişmeler’ sekmesine tıklayabilir ve başlığın altında yer alan gelişmelere göz atabilir.

Twitter, bu sekmeye göz atan insanları “Bu sayfa, Türk resmi makamlar ve medya kuruluşlarından koronavirüsüyle ilgili anlık gelişmeler sunuyor” yazısıyla karşılıyor. Sekmede yer alan tweetlerin ise ülkemizde uzun süredir hizmet veren tanınır yayın organları tarafından atıldığını görebiliyoruz.

Kullanıcılar, bu sekmede şüphelendiği veya küfürlü bir tweet gördüklerinde bu tweete rapor edebiliyorlar. Bu konuda Twitter, bu durum geliştikçe önemli güncellemeler sağlamaya devam edeceğinin altını çiziyor.

Kaynak : https://gulfnews.com/technology/new-twitter-feature-to-prevent-the-spread-of-misinformation-regarding-coronavirus-1.1583747649364
13
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
1
0
0
0