Twitter DM'e 'Uçtan Uca Şifreleme' Resmen Geldi: Ama Sadece Parasını Veren Kullanabilecek

4
4
2
1
0
Twitter'ın bir süredir konuşulan uçtan uca şifreleme özelliği resmen yayınlandı. Yeni özellik, ne yazık ki sadece Twitter Blue aboneleri tarafından kullanılabilecek.

Dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter'ın sahibi Elon Musk, bundan birkaç ay önce bir açıklama yaptı ve Twitter'daki doğrudan mesaj sistemine uçtan uca şifreleme geleceğini söyledi. Gelen son haberler ise bu çalışmaların artık tamamlandığını gözler önüne seriyor. 

Hem Elon Musk(1) hem de Twitter'ın resmi destek sayfasından(2) yapılan açıklama, platformun doğrudan mesaj özelliğinin çok daha fazlasıyla birlikte güncellendiğini gözler önüne seriyor. Peki nedir bu yenilikler?

Mesajlar için uçtan uca şifreleme dönemi başladı: Ama sadece Twitter Blue abonelerine...

Twitter uçtan uca şifreleme

Twitter'ın resmi destek sayfasından yapılan açıklamalarda, uçtan uca şifreleme özelliğinin nasıl çalışacağı tane tane anlatıldı. Yapılan açıklamalara göre kullanıcılar, doğrudan mesaj gönderme bölümüne girip yeni bir kişiye mesaj göndermek istediklerinde, ekranın sağ üst kısmında bir kilit simgesi görecekler. Bu aktif hale getirildiğinde, uçtan uca şifrelenmiş mesaj özelliği aktif edilecek. Buraya mesajlaşma bilgileri bölümünden de ulaşılabilecek. "Uçtan uca şifreli mesajlaşma başlat" butonuna dokunan kullanıcı, şifreli mesaj gönderebilecek.

Twitter

Şifreleme özelliği aktif edildiğinde, sohbet sayfasında bununla ilgili bir bilgilendirme yer alacak. Ayrıca; sohbet genel bölümüne giren kullanıcı, şifrelenmiş mesajları için bir kilit simgesi görecek. Kilit simgeli mesajlar, sadece iki kullanıcı tarafından görüntülenecek. Elon Musk bile şifreli mesajları göremeyecek. Ancak bu özellik, en azından şimdilik grup mesajlarında kullanılamayacak.

Twitter'ın mesaj şifreleme özelliğindeki en büyük handikap ise kimlerin kullanabildiği. Malum, WhatsApp'ta uçtan uca şifreleme için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak Twitter, bunun tersi bir tutum sergiledi. Yapılan açıklamaya göre uçtan uca şifreleme için hesapların doğrulanmış olması gerekecek. Yani sadece Twitter Blue abonesi olanlar bu hizmetten faydalanabilecek...

Artık istediğiniz mesaja istediğiniz şekilde yanıt verebileceksiniz!

Twitter

Twitter'ın doğrudan mesaj özelliği, bugüne kadar çok da gelişmiş değildi. Platformda gelen bir mesajı WhatsApp'taki gibi alıntılayarak yanıtlamak mümkün değildi. Sadece sondaki mesajın üzerine dokunduğunuzda "yanıtla" seçeneğini görüyordunuz. Ayrıca mesajlara sadece birkaç emoji ile tepki verebiliyordunuz. İşte bunlar tamamen tarih oldu. Twitter'ın yaptığı açıklamaya göre artık kullanıcılar herhangi bir mesajı tıpkı WhatsApp'taki gibi yanıtlayabilecek. Ayrıca bundan sonra birkaç emoji ile değil, istenen herhangi bir emoji ile tepki verilecek.

Ve elbette; Twitter'ın doğrudan mesaj özelliği artık uçtan uca şifreleme özelliğine de sahip. Elon Musk, bu konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "Kafama silah dayansa bile mesajlarınızı göremeyeceğim."

Twitter'a sesli ve görüntülü görüşmeler de geliyor!

Twitter DM

Elon Musk'ın Twitter'da yaptığı açıklamalar, platform için yeni doğrudan mesaj özelliklerinin de yolda olduğunu ortaya koydu. Elon Musk'a göre Twitter, yakın bir gelecekte sesli ve görüntülü görüşmelere imkan tanıyacak. Yani tıpkı WhatsApp'ta olduğu gibi Twitter'da da karşınızdakileri sesli veya görüntülü olarak arayabileceksiniz. 

Kaynak(1), Kaynak(2), Kaynak(3)

4
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
4
4
2
1
0