WhatsApp’ın Övüne Övüne Bitiremediği Özellik Twitter’a Geliyor: Elon Musk, Uçtan Uca Şifrelemenin Ne Zaman Geleceğini Açıkladı!

7
4
2
1
0
WhatsApp’ın Övüne Övüne Bitiremediği Özellik Twitter’a Geliyor: Elon Musk, Uçtan Uca Şifrelemenin Ne Zaman Geleceğini Açıkladı!
Geçtiğimiz aylarda Twitter'ın tıpkı WhatsApp'ta olduğu gibi mesajlara uçtan uca şifreleme getirmeyi planladığı ortaya çıkmıştı. Elon Musk, özelliğin ne zaman geleceğini resmen duyurdu. Uçtan uca şifrelemeyle birlikte artık kullanıcıların mesajlaşmalarını Twitter bile göremeyecek.

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın Twitter’a satın almasının ardından platforma birçok yeni özelliğin geleceği ortaya çıktı. Mavi tikin ücretli yapacak arap saçına dönen Twitter Blue aboneliği, resmi hesaplara verilen ‘gri tik rozeti’ yeniliklerden sadece birkaçıydı. Bunların dışında son aylarda bir özellik üzerinde daha çalışıldığı konuşuluyordu.

Mobil uygulamalar hakkındaki paylaşımlarıyla tanınan Jane Manchun Wong, birkaç ay önce Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla şirketin güvenlik konusunda bir hamle yapmayı planladığını ve uçtan uca şifrelemenin platforma gelebileceğini göstermişti . Şimdi ise Musk'tan bu konu hakkında oldukça önemli bir açıklama geldi.

Twitter mesajlara uçtan uca şifreleme bu ay geliyor!

Elon Musk, dün yaptığı bir paylaşımla uçtan uca şifreleme özelliğine sahip mesajlaşmaların bu ay kullanıcılara sunulacağını duyurdu. Bununla birlikte, kullanıcıların bireysel mesajlara cevap verme ve herhangi bir tepki emojisini kullanma olanağına sahip olacağını da ekledi. Şu anda kullanıcılar tepki olarak yalnızca 7 emojiyi kullanabiliyor.

Uçtan uca şifrelemeye dönecek olursak bu sistem, WhatsApp, Signal gibi popüler mesajlaşma uygulamalarında da gördüğümüz bir güvenlik sistemi. Şifrelenen mesajlar, yalnızca kullanıcılar tarafından görülebiliyor. Yani uygulamanın kendisi de dahil üçüncü şahıs hiç kimse mesajlara erişemiyor.

Twitter’ın uçtan uca şifrelemeyi daha önce de gündemine aldığını belirtelim. Şirket, 2018 yılında bu özelliği getirmek için testler gerçekleştirmişti. Ancak devamında konu hakkında herhangi bir gelişme yaşanmamış, özellik platforma gelmemişti. Elon Musk ise henüz sosyal medya devini satın almadan önce nisan ayında yaptığı bir paylaşımda, kimsenin mesajları görmemesi için Twitter DM’lerin tıpkı Signal gibi uçtan uca şifrelemeye sahip olması gerektiğini vurgulamıştı. Bugün gelen haberler de Musk’ın isteğini nihayet gerçekleştireceğini ortaya koydu.

 

7
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
4
2
1
0