Grip Gibi Yaygın Enfeksiyonların Beyin Hastalıkları Riskini Artırabileceği Ortaya Çıktı

3
2
0
0
0
Bilim insanları, viral enfeksiyonlar ile beyin hastalıkları riski konusunda bağlantı olduğunu keşfetti. Buna göre grip gibi yaygın enfeksiyonlar, Alzheimer gibi hastalıkların riskini artırabilir.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde bulunan bilim insanları, insanların her gün karşılaştığı yaygın viral enfeksiyonlar ile gelecekte oluşabilecek beyin hastalıkları arasında bir bağlantı keşfetti. Araştırma bulguları, geçtiğimiz hafta Neuron üzerinden yayınlandı.

Çalışma, düzinelerce viral enfeksyionun beyin sağlığımızı etkileyerek Alzheimer hastalığı da dahil bazı beyin hastalıklarının riskini artırabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, 450 bin kişiyi kapsayan, Finlandiya ve Birleşik Krallık’ta yaşayanların uzun vadeli sağlıklarını inceleyen bir projeden elde ettikleri verileri kullanarak bu sonuçlara ulaştı.

Grip gibi yaygın enfeksiyonlar beyin hastalıklarını etkileyebilir

Uzmanlar, hastaneye yatışa yol açan viral enfeksyionlar ile altı nörodejeneratif hastalık arasındaki olası bağlantıları aradı. Bu hastalıklar, Alzheimer,  ALS, multipl skleroz (MS), Parkinson gibi yaygın şeyleri içeriyordu.

Finlandiya verilerinde, nörodejeneratif hastalık riskiyle bağlantılı 45 viral enfeksiyona rastlandı. Sonuçları kontrol etmek için Birleşik Krallık verileri üzerinde de analizler gerçekleştirildi. En sonunda, her iki veri setinde de 22 tür viral enfeksiyonda benzer ilişkilere rastlandı.

Bunlar arasında, grip (influenza), varicella zoster (suçiçeğine neden olan virüs) gibi yaygın enfeksiyonlar da vardı. Bazılarında beyin sağlığının 15 yıla varan bir sürede etkilenebildiği, en güçlü bağlantının ise ensefalit (beyin iltihabı) ile Alzheimer arasında olduğu da açıklamalar arasında yer aldı.

Tabii ki çalışma, viral enfeksiyon ile beyin hastalıkları arasında doğrudan neden-sonuç ilişkisi kurmuyor. Konu hakkında çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var

Bu, viral enfeksiyonlar ile nörolojik hastalıklar arasında bağlantı kuran ilk araştırma değil. Daha önceki çalışmalar da benzer sonuçlar vermişti. Hatta bazıları, herpes virüsleri ile Alzheimer arasında güçlü bağlantılar olabileceğini göstermişti.

Ancak, çoğu araştırma gibi bunun da bir korelasyon gösterdiğini, yani kesin ve doğrudan bir neden-sonuç bağlantısı kurmadığını belirtelim. Eğer bu olsa bile, başka faktörlerin kesinlikle beyin hastalıkları riski konusunda etkili olacağını unutmamak gerek. Ne de olsa hepimiz hayatımızda bir kez suçiçeği geçiriyoruz; ancak nüfusun yalnızca %1’inden azı MS’e yakalanıyor.

Yine de bu tarz araştırmalar devam ederse, bu enfeksiyonların kötü etkilerini önlemek için tedaviler geliştirmek gerekli olacaktır. Uzmanlar da konu hakkında çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.

Kaynak : https://gizmodo.com/viral-infections-brain-illness-dementia-alzheimers-1850026437
3
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
0
0
0