WhatsApp’ın 'Herkesten Sil' Özelliği, iPhone’lara Gönderilen Fotoğrafları Silmiyor

23
15
2
1
1
WhatsApp’ın gönderilen bir mesajı silmek için kullanılan özelliği "Herkesten sil"de bir açık ortaya çıkarıldı. iPhone’lara gönderilen fotoğraflar, mesajı silseniz bile iPhone’da kalıyor.

WhatsApp’ın mesajları silme özelliği olan “Herkesten sil”, 2017 yılından beri kullanılıyor. Bu özellik sayesinde gönderilen bir mesaj 1 saat içerisinde silinerek karşı tarafın mesajı görmesi engellenebiliyor. Bu süre geçtikten sonra ise gönderilen mesaj silinemiyor. WhatsApp aracılığıyla gönderdiğiniz bir fotoğrafı silmek istediğinizde de aynı özelliği kullanmak isteyebilirsiniz ancak özellik, bu konuda beklentinizi karşılamayabilir. 

Uygulama güvenlik danışmanı Shitesh Sachan, Hacker News’e yaptığı açıklamada WhatsApp’ta bir açık olduğunu söyledi. WhatsApp aracılığı ile iPhone’lara gönderilen fotoğraflar, WhatsApp’tan silinse bile iPhone’un galerisinde kalmaya devam ediyor. Siz WhatsApp konuşma ekranında “Bu mesaj silindi” uyarısını görseniz bile fotoğraf, mesajı gönderdiğiniz kişi tarafından görülmeye devam ediliyor. 

WhatsApp: "Herkesten silme özelliği, medya dosyalarının silinmesini garanti etmez"

whatsapp

iPhone kullanılarak yapılan testler, Shitest Sachan’ın bulduğu açığın varlığını kesinleştiriyor. Shitest Sachan, bu hatayı WhatsApp bildirdi ancak WhatsApp, konuyu ele almayı reddederek Sachan’a şu cevabı gönderdi: “'Herkesten sil’ aracılığıyla sağlanana işlevler iletinin silinmesi içindir. Medya dosyalarının kalıcı olarak silineceği garantisi yoktur. Uygulama, WhatsApp’taki mesajın varlığına odaklanır.”

Görünen o ki WhatsApp, bu açığı kaldırmayı düşünmüyor. Sizler de bundan sonra iPhone kullanan arkadaşlarınıza mesaj gönderirken birkaç defa düşünmek durumda kalabilirsiniz.

Kaynak : https://www.mirror.co.uk/tech/whatsapps-unsend-feature-doesnt-delete-20074408
23
15
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
23
15
2
1
1