Boğaziçili Profesörün Abartılı "WhatsApp Mesajları Karbondioksit Yayıyor" Açıklaması Tartışma Yarattı: İşte Gelen Tepkiler ve Olayın Aslı

16
8
7
1
1
Sosyal medyada bugünün gündem yaratan paylaşımlardan biri, WhatsApp'ta gönderdiğiniz her videoyla doğaya inanılmaz miktarlarda karbondioksit saldığımızı öne süren paylaşımdı. Peki bu iddia ne kadar doğru? Gelin, birçoğunuzu şaşırtacak gerçeklere ve paylaşıma gelen tepkilere yakından bakalım.

Hayatımızda gerçekleştirdiğimiz her eylem bir şekilde doğaya zarar verdiği biliniyor. Üstelik bu eylemler arasında WhatsApp üzerinden bir mesaj göndermeniz ya da Facebook’ta bir paylaşım yapmanız dahi yer alıyor. Bugün sosyal medyada yapılan bir paylaşım ise, platformlarda yaptığımız paylaşımların doğaya etkisini yeniden gündeme getirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nden İklim ve Doğa Bilimci Prof. Dr. Levent Kurmaz, Twitter’da yaptığı ve internetin yeni gündemi olduğu paylaşımında veri transferlerinin doğaya tahmin ettiğimizden daha yüksek zarar verdiğini öne sürdü. Öyle ki Kurnaz’a göre WhatsApp üzerinden yolladığımız her 10 MB’lık dosya, doğaya yaklaşık 200 gram karbondioksit salımına yol açıyor.

Levent Kurnaz’ın gündem olan paylaşımı:

Kurnaz'ın paylaşımı, birçok kişinin olumlu ya da olumsuz tepkisini topladı:

whatsapp karbondioksit

whatsapp karbondioksit

whatsapp karbondioksit

whatsapp karbondioksit

whatsapp karbondioksit

whatsapp karbondioksit

whatsapp karbondioksit

whatsapp karbondioksit

Bu oranlar doğru mu?

Levent Kurnaz’ın paylaştığı, WhatsApp üzerinden gönderdiğimiz videoların ve her türlü paylaşımın karbondioksit salımına neden olduğu iddiası tamamen gerçek.  Fakat bu zarar, Kurnaz’ın ifade ettiği kadar büyük oranlarda değil. Oranlar, bir tık abartı olsa da bu, internetteki her bir eylemimizin karbondioksit salınımına neden olmadığı anlamına gelmiyor. Bu arada; gerçek oranlar da aslında endişe verici düzeyde.

Peki, gerçekte ne kadar karbondioksit salımına neden oluyoruz?

telefon

Bu konuda en güncel cevaplardan birisi, Ekim 2021’de Greenspector tarafından yayımlanan bir rapor ile verildi. Greenspector, en popüler 10 sosyal medya platformunu ele alarak bu uygulamaların karbondioksit etkilerini gösterdi. Her gün ortalama 2 saat 24 dakika kullandığımız bu 10 uygulamanın dakika başına ortalama karbondioksit salınımı, 1,15 gEqCO2 olarak ölçüldü. Bu seviye, hafif bir aracın 1,4 kilometre yolda neden olduğu karbondioksit salımına eşit idi.

Aynı oranla yola çıktığımızda sosyal medya kullanan her bir kişi, günde ortalama 165,6 gEqCO2 salımına, yani hafif bir aracın 14 kilometre yol kat ederek yaptığı etkiye neden oluyor. Yıllık sayı ise 60 kgEqCO2’ye (hafif bir araç ile 535 kilometre yol) denk geliyor.

 • Not: Bu hesaplar paylaşım başına değil, akışta geçirilen dakika başına değerlerden yapılıyor.

Aynı rapora göre dakika başına en fazla karbondioksit salımına (EqCO2) neden olan sosyal medya platformları ve dakika başına yapılan veri alışverişi miktarı ise şu şekilde:

 • TikTok: 2,63 g - 96,23 MB
 • Reddit: 2,48 g - 100 MB
 • Pinterest: 1,30 g - 40,65 MB
 • Instagram: 1,05 g - 32,46 MB
 • Snapchat: 0,87 g - 17,26 MB
 • Facebook: 0,79 g - 11,15 MB
 • LinkedIn: 0,71 g - 15,34 MB
 • Twitter: 0,60 g - 6,28 MB
 • Twitch: 0,55 g - 6,87 MB
 • YouTube: 0,46 g - 3,09 MB
16
8
7
1
1
Emoji İle Tepki Ver
16
8
7
1
1