Windows 10'un İkonik Duvar Kâğıdının Aslında Bir Fotoğraf Olduğunu Biliyor muydunuz? İşte Böyle Çekilmiş [Video]

30
9
4
2
0
Windows 10'un herkesin aklına kazınan ikonik duvar kâğıdının fotoğraf olması, milyonlarca sosyal medya kullanıcısını şaşkına çevirdi. Gelin, bu fotoğrafın nasıl ortaya çıktığına yakından göz atalım.

Microsoft’un 2015 yılında piyasaya sürdüğü Windows 10, tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir işletim sistemi sürümü. 9 yıl olmasına rağmen hâlâ milyonlarca insan bu işletim sistemini kullanıyor. Maalesef Microsoft, Ekim 2025’te sürüme desteğini resmen sonlandıracak.

Windows 10’un ömrünün bitmesi yaklaşırken işletim sisteminde herkesin aklına kazınan bir detay sosyal medyada gündem oldu. Windows 10 ile özdeşleşmiş ikonik masaüstü duvar kâğıdının aslında bir fotoğraf olduğunu söyleyen paylaşım, sosyal medyada viral oldu ve bu bilgiyi yeni öğrenenler şaşkına döndü.

Bahsi geçen ikonik duvar kâğıdı buydu:

Yukarıdan da görebildiğiniz bu duvar kâğıdı, Windows 10’da varsayılan olarak masaüstü duvar kağıdı olarak geliyordu. Birçok insan, Windows 10 logosundan süzülen ışıkları içeren bu görselin, bilgisayarla oluşturulduğunu düşünüyordu.

Fakat bu doğru değil. Microsoft'un ikonik duvar kâğıdı, aslında gerçek bir fotoğraf. E tabii bunu yeni öğrenen milyonlarca sosyal medya kullanıcısı şaşkınlık geçirdi. Hatta fotoğraf olduğunun sürümün ilk çıktığı yıl olan 2015’te yayımlanan bir videoyla gösterildiği bile ortaya çıktı. Yani aslında yeni bir bilgi değildi ancak birçok kişi yeni öğrendi.

Fotoğraf, GMUNK ismiyle de bilinen tasarımcı Bradley Munkowitz liderliğinde yapılan bir çekimle ortaya çıkmış. Munkowitz ve ekibi, Windows 10 logosu tasarımına sahip pencere benzeri bir yapının arkasına lazer projeksiyon yerleştirmişler. Etkiyi artırmak için de sis kullanılmış. Tüm bu çalışmanın sonucunda da teknoloji tarihine geçen ikonik duvar kâğıdı ortaya çıkmış. Fotoğrafın nasıl çekildiğini gösteren videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Windows 10’un duvar kâğıdı böyle ortaya çıkmış:

30
9
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
30
9
4
2
0