PlayStation’cılar Kıs Kıs Gülüyor: Xbox’ın Bu Özelliği Elektrik Faturasını 230 TL Yükseltiyor

32
8
7
5
1
Microsoft, Xbox konsollarında iki farklı güç modu sunuyor. Instant On ve Enerji Tasarruf modları kullanıcılara büyük avantajlar sunarken aynı zamanda elektrik faturasından da tasarruf edilmesini sağlıyor.

Hemen her üründe olduğu gibi elektronik ürünlerine de gelen zamlar, oyun konsollarının fiyatlarını ciddi anlamda etkiledi. Kullanıcılar oyun keyfinin yanı sıra cebini de düşünmek zorunda kalıyor. Peki günümüz şartlarında PlayStation mu, yoksa Xbox mı almalısınız? Bu soruya bu içeriğimizde cevap vermeye çalışmıştık.

Xbox ve PlayStation gibi oyun konsollarının enerji tüketim miktarları, kullanıcıların en büyük şikayet ettiği konulardan biriydi. Her iki konsolun üreticisi de enerji tasarrufu konusunda çeşitli adımlar atmaya devam ediyor. Hem PlayStation 5 hem de Xbox, kullanıcıların tercihlerine bağlı enerji tasarruf modlarıyla piyasaya sürülmüştü. Şimdi Xbox kullanmanın daha tasarruflu olabileceği ortaya çıktı.

Hızlı Açılış modu oyunculara fayda sağlarken faturalara zarar veriyor

PS5 - Xbox

Xbox oyun konsolları iki farklı güç moduna sahiptir. Instant On (Hızlı Açılış Modu) adı verilen mod, Xbox One S ve Xbox Series S/X konsollarının, modele bağlı olarak, 11 ila 13 watt arasında güç tüketen bir bekleme modunda kalmasını sağlıyor. Bu mod aynı zamanda oyuncuların kaldıkları yerden oyunlarına devam edebilmelerini de sağlıyor. Enerji Tasarrufu modu ise yalnızca 0,5 watt güç tüketiyor. Ancak oyunlara devam etmeden önce Xbox’ın yeniden başlatılması gerekiyor. PlayStation 5 ise 'Düşük Güç' moduna sahip. Bu mod kullanıcıların güç tasarrufu sağlamasına olanak tanıyor. Kullanıcı, bu moddayken hiçbir şey yapmaz ise konsol ortalama 0,36 watt güç tüketiyor.

Oyuncular Xbox’larını 24 saat boyunca ‘Hızlı Açılış Modu’nda tutarsa, faturalarına aylık yaklaşık 20 TL, yıllık ise yaklaşık 245 TL yansıması oluyor. Ancak ‘Enerji Tasarrufu’ modunda kullanılırsa güç daha da azalacağı için Xbox kullanmanın faturaya yansıması aylık olarak yaklaşık 1 TL, yıllık olarak ise 10 TL gibi bir fiyata denk geliyor. Ortalama olan bu fiyatlar Xbox konsollarının modellerine göre farklılık gösteriyor. PlayStation 5'in tasarruf modu eğer bütün özellikleriyle kullanılırsa faturaya yansıması aylık olarak yaklaşık 4 TL, yıllık ise 45 TL gibi bir fiyata denk geliyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/9/5/23337587/game-console-energy-usage-mode-xbox-standby-instant-on-ps4-switch-compared
32
8
7
5
1
Emoji İle Tepki Ver
32
8
7
5
1