PlayStation mı Xbox mı?: 2022 Yılında Hangi Konsolu Almak Mantıklı?

26
3
3
2
2
Günümüzde bir oyun konsoluna sahip olmak isteyen pek çok kişi, özellikle aradaki ayrımları bilmiyorsa PlayStation ya da Xbox arasında kalabiliyor. Gelin, günümüzde hangi oyun konsolunu satın almanın mantıklı olduğunu detaylarıyla açıklayalım.

Elektronik ürünlere gelen zamlar, oyuncuların konsol bütçelerini ciddi anlamda etkiledi. Bunun üstüne oyun fiyatları da eklendiğinde artık oyun oynamak pahalı bir hobi haline geldi denebilir. Yine de konsollardaki fiyat artışları incelendiğinde yükseliş trendinin devam edeceğini tahmin etmek zor değil.

Peki günümüz piyasa şartlarında bir oyun konsolu satın almaya karar verdiyseniz, PS5 mi, yoksa Xbox Series X mi almalısınız? Gelin, hangi oyun konsolunu almanın daha mantıklı olduğunu detaylarıyla açıklayalım.

En çok merak edilebilen konu: Aradaki fiyat farkının sebebi ne?

playstation xbox

Şu an her iki konsolun da güncel fiyatlarını baz aldığınızda arada 2.500 TL civarında bir fiyat farkı olduğunu görebilirsiniz. Xbox Series X, PS5’e kıyasla çok daha uygun bir fiyata sahip. Her iki cihazın teknik özelliklerini karşılaştırdığımızda bu farka sebep olacak özellikleri inceleyelim.

  • PS5’in SSD’sinin okuma ve yazma hızı Series X’e göre neredeyse 2 kat daha fazla. Bu da demek oluyor ki oyunların yükleme süreleri, ara sahne geçişleri ve performansları PS5’de çok daha iyi.
  • Series X’de Bluetooth özelliği yokken PS5’in ek bağlantı seçeneği olarak Bluetooth da sunması yine pek çok kullanıcı için önemli bir artı olabilir.

Bu iki özellik aradaki fiyat farkına değer mi? Açıkçası SSD, iki cihaz arasındaki en büyük fark ve oyun teknolojileri göz önüne alındığında PS5 çok daha uzun yıllar yüksek performans gösterebilecek gibi duruyor. Bu sebeple PS5, fiyat farkı göz önüne alındığında daha iyi bir yatırım denebilir.

En önemli konu: Oyunlar

playstation xbox

Konsolun bilgisayardan farklı olarak yegane amacı oyun oynamak olduğu için en önemli kriter tabii ki oyun. Bu noktada arada ciddi farklar olduğunu söylemek mümkün.

İlk olarak Playstation’ın bu konuda yıllardır gamerların aklını çelen bir tarafı vardı. Bu da exclusive, yani PS’ye özel oyunlardı. Fakat son birkaç yıldır Sony bu anlamda yeni bir politika geliştirdi. Exclusive oyunlarını PC platformuna da dahil etmeye başladı. Bu durum yine de Xbox’da özel PS oyunlarını oynayabileceğiniz anlamına gelmiyor tabii.

Eğer Sony’nin özel oyunlarını ilk andan deneyimlemek istiyorsanız burada tartışmasız seçmeniz gereken konsol belli. Fakat, konsol fiyatlarındaki artış oyunlarda da geçerli. Şu an Playstation Store’daki PS5 oyun fiyatlarına baktığımızda ortalama bir oyun fiyatının minimum 300-350 TL olduğunu görmek mümkün.

Xbox cephesinde ise durum oldukça farklı. Microsoft, rakibinin önüne geçmek adına Game Pass abonelik sistemi sunarak özellikle Türkiye gibi oyun fiyatlarının pahalı olduğu ülkelerde önemli bir atılım gerçekleştirdi. Eğer bir Xbox’a sahipseniz Temmuz 2022 fiyatlarına göre aylık 29.99 TL’ye yüzlerce oyuna erişebilmek mümkün. Bu oyunlar arasında AAA olarak nitelendirilen yüksek kaliteli oyunlar da mevcut.

Şimdi ikinci bir karar noktası, ucuz fiyata sınırsız oyun mu yoksa pahalı olsa da exclusive oyunların dahil olduğu Playstation ekosistemi mi? Daha iyi karar vermek adına her iki konsolun mağazasına da İnternet aracılığı ile ulaşabilir ve oynamak istediğiniz oyunlara göre karar verebilirsiniz.

Konsolların son 6 aydaki fiyat artışları

PS5 ve Xbox Series X’in son 6 aydaki fiyat değişimini incelemek faydalı olacaktır. Bu sayede “fiyatı düşer diye beklemek mi” yoksa “hemen satın almak mı” daha kârlı olur, karar vermek daha kolay olacaktır.

PS5 Standart Edition’ın son 6 aydaki fiyat değişim grafiğini inceleyelim.

playstation xbox

(Akakce.com PS5 Standart Edition fiyat değişim grafiği)

Yukarıdaki grafiğe baktığımıza 6 ay önce en düşük 11.640 TL’lik bir fiyata sahip olan PS5, şu anda en ucuz 14.957 TL’ye satılıyor. 6 ay içinde fiyatı 3.317 TL artmış. Kabaca %29’luk bir artış mevcut. Grafik incelendiğinde yer yer fiyatlar düşmüş olsa da genel anlamda her geçen gün artmış denebilir.

Xbox Series X’in son 6 aydaki fiyat değişim grafiği ise şu şekilde:

playstation xbox

(Akakce.com Xbox Series X fiyat değişim grafiği) 

Xbox Series X’in son altı aydaki en düşük fiyatı 9.527 TL iken en yüksek fiyatı ise 13.617 TL’ye kadar çıkmış. Şu anki güncel fiyatı ise 12.699 TL (18.07.2022). Yine grafiğin son altı aydaki değişimine baktığımızda her geçen gün artmaya devam etmiş

Son altı ay incelendiğinde her iki konsolun da aynı oranda arttığını görmek mümkün. ‘Fiyatı düşer mi acaba’ diye beklemek grafik incelendiğinde risk gibi görünse de her iki ürünün de zaman zaman kampanyalarla indirime girdiğini görmek mümkün.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, indirimden hemen sonra ürünün eski fiyatından dahi daha yüksek olduğu. Bu yüzden eğer herhangi bir cihazda indirimli bir fiyat yakalarsanız ‘daha fazla düşer’ diye beklemek yerine o an satın almayı düşünmek daha faydalı olacaktır.

Son sözler

Her iki konsolun da kullanıcısına sunduğu önemli avantajlar var. Bu noktada sizin beklentileriniz sonucu belirleyecektir. Özel oyunlar ve daha iyi bir SSD’ye sahip olan PS5 mi yoksa sizi oyun masrafından kurtaracak yeni nesil bir Xbox Series X mi?

26
3
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
26
3
3
2
2