• Anasayfa
  • Yaşam
  • Yangın Bölgelerinde Mükelleflerin Vergi Borçları Ertelendi

Yangından Etkilenen Bölgelerde Mükelleflerin Vergi Borçları Ertelendi

22
5
1
0
0
Hazine ve Maliye Bakanlığı, orman yangınlarından etkilenen vergi mükellefleri için yeni bir karar aldı. Yangınların etkili olduğu bölgelerde "mücbir sebep" hali ilan eden bakanlık, Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla vatandaşın ödemelerini ve vermesi gereken beyanname sürelerini esnetti.

Türkiye, son bir haftadır güney kıyı şeridinde patlak veren orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Özellikle de bölge halkı, bir yandan ağaçların ve yanan ormanlarda yaşayan masum hayvanların derdine düşmüşken, diğer yandan da kaybettikleri evlerine ve onlar için gelir kaynağı haline gelmiş durumda olan hayvanlarına üzülüyor. Bu yaraları sarmak pek kolay olmayacak olsa da devlet, bölge halkı için önemli bir adım attı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), orman yangınlarının yaşandığı bölgelerde "mücbir sebep" durumunun uygulamaya konduğunu duyurdu. Bu da bölgede yaşayan vergi mükelleflerine bir nebze de olsa nefes aldıracak. Zira vatandaşlar, alınan karara göre 1 Kasım 2021 tarihine kadar devlete verdikleri beyannameler ve borçları konusunda rahatlayacaklar. Vergi mükelleflerine ödeme kolaylığı sağlanacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle

Orman yangınları

"28.07.2021 tarihinden itibaren ülkemizin çeşitli yerlerinde meydana gelen yangınlara ilişkin olarak, Bakanlığımız tarafından, Osmaniye ili Kadirli ve merkez ilçelerinde, Antalya ili Akseki, Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, Manavgat ve İbradı ilçelerinde, Mersin ili Aydıncık ve Silifke ilçelerinde; Adana ili Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan ilçelerinde, Muğla ili Bodrum, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Seydikemer ve Kavaklıdere ilçelerinde mücbir sebep hali ilan edilmesi uygun bulunmuştur.

Bu kapsamda, söz konusu yerlerde yangın tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, bu mükellefiyetleri nedeniyle vergi kanunlarının uygulanması bakımından yangının başlangıç tarihi ila 1.11.2021 (bu tarihler dâhil) tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiştir.

Mücbir sebep hali süresince,

  • verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerin verilme süreleri,
  • bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri,
  • yangın tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi,
  • yangın tarihinden önce ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen ve vadesi mücbir sebep halinin başladığı tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi
  • 2021 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi

uzatılmıştır.

Buna göre, mücbir sebep halinin geçerli olduğu dönemde verilmesi gereken beyanname ve bildirimler 16.11.2021 Salı günü sonuna kadar verilebilecek, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergiler, yukarıda ifade edilen diğer vergi, ceza ve gecikme faizleri ile 2021 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksiti 30.11.2021 Salı günü sonuna kadar ödenebilecektir.

Bununla birlikte söz konusu yerlerde bulunan mükellefler tarafından, mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2021 yılı 2 nci geçici vergi beyannamesi verilmeyecektir.

Ayrıca bu yerlerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları 16.12.2021 Perşembe günü sonuna kadar başvuru yapmaları ve gerekli şartları da taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 aya kadar taksitlendirilecektir.

Ayrıntılı bilgilere bağlı olunan vergi dairesinden ulaşılabilinir."

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/yangin-bolgeleri-icin-mucbir-sebep-hali-ilan-edildi-6577845/
22
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
22
5
1
0
0