• Anasayfa
  • Bilim
  • Hadım Edilmek Erkeklerde Yaşlanmayı Yavaşlatıyor

Tercih Sizin: Bilim İnsanları, Erkeklerde Yaşlanmayı Yavaşlatmanın 'Zor' Bir Yolunu Buldu

127
19
12
7
6
Bir grup bilim insanı, pek çok insan için kaygı verici bir durum olan yaşlanma için yeni bir çözüm bulmuş olabileceklerini açıkladılar. Koyunlar üzerinde yapılan araştırmalar ile bulunan bu 'yaşlanma karşıtı çözüm', çok tercih edilebilecek bir yola benzemiyor.

Yaşlanma, hem psikolojik hem de biyolojik olarak insanın en büyük düşmanlarından biri. Bu düşmanla mücadele etmek için insanlar pek çok 'yaşlanma karşıtı' çözüm üzerinde çalışıyor. Genellikle karşımıza kozmetik çözümler çıksa da tabii ki bilim insanları da bu konuda sayısız araştırma yürütüyor.

Konuya yönelik en yeni haber ise Yeni Zelanda'dan. Yeni Zelanda'daki Otago Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, koyunlar üzerinde gerçekleştirdikleri bir araştırmada erkek koyunların hadım edilmesinin DNA'nın yaşlanmasını yavaşlattığını keşfetti. Araştırmayı yürüten ekip, durumun insanlar için de geçerli olabileceğini düşünüyor.

Hadım edilen erkek koyunlar çok daha uzun yaşıyor:

erkeklerde yaşlanma

Bilimin her geçen gün aldığı yol ile artık insan DNA'sı pek çok konuyu aydınlatıyor. Örneğin kişilerin veya herhangi bir canlının yalnızca DNA'sını incelenerek yaşı hakkında bilgi edinmek bile mümkün. Bu tür gelişmeler, beraberinde çok daha gelişmiş yeni araştırmaları getiriyor. DNA'nın yaşlanma hızı ve mekanizması da bu araştırmalarla birikte giderek gelişen noktalardan biri.

Araştırmanın baş yazarı olan Victoria Sugrue, çalışmayla ilgili olarak ''Aslında çiftçiler de bilim insanları da hadım edilen koyunların daha uzun yaşadığını biliyordu. Ancak bunun yaşlanmayı yavaşlatıp yavaşlatmadığını görmek için daha önce DNA üzerinde bir araştırma yapılmamıştı' sözleriyle durumun pratikte de uzun zamandır gözlemlendiğine işaret ediyor.

Araştırma ekibinde yer alan bilim insanlarından biri olan Steve Horvath ise çalışmanın erkeklik hormonlarının yaşlanma üzerindeki etkilerinin anlaşılması bakımından son derece önemli olduğunu vurguluyor.

Kaynak : https://futurism.com/neoscope/delay-dna-aging-castrated
127
19
12
7
6
Emoji İle Tepki Ver
127
19
12
7
6