Yolun Sonu Görünüyor: 3D Teknolojisi Ölmek Üzere

74
15
7
5
5
Nvidia, evde kullanım için 3D teknolojisinden desteğini çeken son şirket oldu.

3D'nin teknoloji dünyasındaki ölümü yavaş olsa da sürüyor.

Bu sefer darbe meşhur marka Nvidia'dan geldi. Bu cuma açıklama yapan Nvidia yetkilileri, 2009'da piyasaya sürülen '3D Vision' teknolojisinin en başta oyun ve televizyon dünyası için bir standart olacağını düşündüklerini belirtti. Yine de bu teknoloji için desteklerini çekiyorlar.

Sert gelen bu darbe ölümü yavaşça ilerleyen 3D teknolojisinin sonunu hızlandırabilir. Bilindiği üzere James Cameron'ın Avatar filmiyle, 2009 senesinde ilk kez 3D sinema ile tanışmıştık. Bunu sonrasında birçok 3D destekli film daha takip etmiş, hatta ESPN gibi kanallar bu teknolojinin evlere kadar ulaşması için çalışmalar yapmaya başlamıştı.

Nvidia işin içine bu kısımda giriyor. Yüksek özellikli bilgisayarlarda görülen ekran kartlarıyla bilinen Nvidia, '3D Vision' adını verdikleri teknolojinin PC kullanıcıları için bir standart haline gelmesini umuyordu.

Zamanında yapılan bir röportajda Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang, "3D filmlere ve oyunlara baktığınızda, kendinizi bilgisayarın içinde gibi hissediyorsunuz. Bu da yaşanan tecrübeyi güçlü kılıyor" diye konuşmuştu.

Ne yazık ki işler böyle ilerlemedi. Gözlükler garip göründüğü gibi teknoloji pahalıydı da. Bu nedenle kullanıcı sayısı kısıtlı kalan 3D teknolojisi, 2017'de kapanan 3D TV ile büyük yara almıştı.

Değerli Webtekno okurları, siz 3D teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Kaynak : https://www.cnet.com/news/3d-for-your-home-is-even-more-dead-than-you-thought/
74
15
7
5
5
Emoji İle Tepki Ver
74
15
7
5
5