YouTube Üzerinden Netflix Gibi Platformlara Abone Olunabilecek: İşte YouTube'un 18 Aydır Üzerinde Çalıştığı Yeni Özellik

26
10
2
1
1
YouTube'un, Netflix, Disney+ gibi diğer çevrim içi yayın platformlarına abone olmayı sağlayacak bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Gelen haberlere göre bu özellik, sonbahar aylarında kullanıma sunulacak.

İnsanların belli ücretler karşılığında dizi, film gibi içerikleri izlemesine olanak tanıyan dijital platformlar, hem ülkemizde hem de dünyada gittikçe popülerleşiyor. Şimdi de gelen haberler video platformu YouTube’un, abonelerinin bu tarz platformlara üye olmasına olanak tanıyacak bir özellik üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Wall Street Journal tarafından bildirilenlere göre YouTube, üyelerinin diğer yayın platformlarına abone olmasını sağlayacak 'Kanal Mağazası' özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Diğer hizmetler için YouTube üzerinden abonelik satın almayı sağlayan bu özellik üzerinde 18 aydır çalışıldığı belirtiliyor.

Kanal Mağazası özelliği çok yakında gelebilir

Açıklamalara göre bu özellik, ‘channel store’ ismi verilen bir online mağaza vasıtasıyla kullanılabilecek. Bunun yanı sıra özelliğin sonbahar aylarında çıkış yapabileceği ve şirketin diğer platformların buna dahil olması için görüşmeler halinde olduğu aktarılıyor. Özelliğin ABD’de erişime açılacağı; ancak ilerleyen zamanlarda daha geniş çapta kullanıma sunulabileceği de gelen haberler arasında yer alıyor.

Bu özellikle birlikte YouTube’un yayın platformları için iyi bir pazarlama sunabileceği belirtiliyor. Bununla ilgili açıklamalarda ise “Tüketiciler, YouTube’da ücretsiz olarak filmlerin ve dizilerin fragmanlarını izleyebilecek ve bunun ardından hizmete abone olmak için kolayca ödeme yapabilecekifadeleri kullanıyor. Ek olarak YouTube’un buradan elde edilecek gelirleri ortaklar ile paylaşmayı düşündüğü; ancak bunun her ortakta farklılık gösterebileceği kaydediliyor.

 

Bu hamle, YouTube’un Amazon, Apple TV ve Roku gibi hizmetlere rakip olmasını sağlayacak. Bu servisler, tıpkı YouTube’un planladığı özellik gibi diğer yayın platformlarına abonelikler için bir aracı olarak hizmet veriyordu. Ancak Kanal Mağazası'nda yer alacak platformlar henüz resmi bir kaynak tarafından açıklanmadı. Bununla birlikte YouTube aracılığıyla farklı platformlar abone olmanın, Google’ın basit ve iyi video altyapısı nedeniyle kullanıcıların ilgisini çekebileceğini söylemek mümkün.

Kaynak : https://9to5google.com/2022/08/12/youtube-channel-store/
26
10
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
26
10
2
1
1